JEZIČNA RADIONICA IZ NJEMAČKOG JEZIKA NA TEMU ODRŽIVOST U GOETHE-INSTITUTU U ZAGREBU

Autor: Josip Sačić, 18. 12. 2023.

Učenici četvrtih razreda Prve gimnazije Varaždin sudjelovali su 7. prosinca 2023. na jezičnoj radionici iz njemačkog jezika na temu Održivost, koju je organizirao Goethe-Institut u Zagrebu. Terenska nastava odvijala se pod nadzorom i pratnjom profesorica Dunje Sačić, Anje Bušić i Milane Popović Vindiš.

Cilj radionice bio je poticanje svijesti učenika o važnosti održivog razvoja te promicanje ekoloških vrijednosti putem njemačkog jezika. Aktivnosti su bile interdisciplinarne, kombinirajući jezično usavršavanje s ekološkom edukacijom.

Na početku radionice predstavnici Goethe-Instituta predstavili su koncept održivosti te istaknuli ulogu jezika u globalnoj komunikaciji o održivosti. Učenici su imali priliku sudjelovati u raspravi o važnim temama vezanim uz zaštitu okoliša, recikliranje i energetsku učinkovitost.

Glavni dio radionice obuhvatio je jezične vježbe usmjerene na rječnik i fraze vezane uz ekologiju i održivost. Učenici su izrađivali plakate na njemačkom jeziku s porukama o očuvanju okoliša, što je poticalo njihovu kreativnost i angažman.

Jedna od ključnih aktivnosti bila je simulacija okolišno odgovornog ponašanja na njemačkom jeziku. Učenici su kroz uloge promišljali o ekološkim izazovima i pronalazili rješenja koristeći se jezikom, čime su integrirali jezične vještine u stvarne životne situacije.

Jezična radionica iz njemačkog jezika na temu Održivost bila je iznimno inspirativna i edukativna. Učenici su dobili priliku proširiti svoje jezične vještine istovremeno pridonoseći svijesti o važnosti očuvanja okoliša. Ujedno se pokazala kao izuzetna prilika za povezivanje jezičnog usavršavanja s globalno relevantnim temama. Očekujemo daljnje suradnje s Goethe-Institutom u ostvarivanju sličnih edukativnih ciljeva.

U nastavku terenske nastave pred učenike je stavljen novi izazov: uživanje u zagrebačkom Adventu uz kreativni zadatak. Podijeljeni u manje grupe učenici su mogli birati između dviju mogućnosti. Prva je bila snimiti vlastite fotografije te naknadno izraditi slikovni rječnik s pojmovima vezanim uz vrijeme adventa. Druga je bila na licu mjesta snimiti te kasnije montirati kratku videoreportažu na njemačkom jeziku. Učenici su se spremno uhvatili postavljenih zadataka i uživali u sunčanom zimskom danu.

Popović Vindiš, Dunja Sačić i Anja Bušić