PULA I BRIJUNI

Autor: Josip Sačić, 23. 9. 2023.

Učenici Prve gimnazije Varaždin krenuli su 16. 9. 2023. na dvodnevnu izvanučioničku nastavu u sklopu projekta Upoznajmo našu Istru pod vodstvom profesora Rajka Guščića, Lidije Klampfl, Tajane Golub Mendaš i Ivane Pintarić. Prvo im je odredište bila Pula, a u nedjelju 17. 9. Nacionalni park Brijuni. Učenici su u dva dana izvanučioničke nastave imali zadatke za koje su se mogli opredijeliti i koje su prezentirali kolegama iz drugih razreda te su svi mogli naučiti nešto jedni od drugih. Na putu po istarskom poluotoku čuli su zanimljivosti o najvećoj hrvatskoj luci Rijeci te naučili nešto više o povijesti Istre i samoga poluotoka. U Puli su učenici najprije posjetili Aquarium u kojem su imali priliku vidjeti i mediteranski i egzotični dio te naučiti više o problemu globalnoga zatopljenja i o smanjenju bioraznolikosti u Jadranu. Učenici su pristupili i zatvorenom dijelu unutar Aquariuma i tako imali prilike vidjeti posebne karantene za oporavak životinja. Zatim je slijedio posjet pulskom amfiteatru te u centru razgled sljedećih lokaliteta: Dvojna i Herkulova vrata, Forum Romanum, Agripinina kuća, crkva Marije Formoze, Augustov hram i Slavoluk Sergijevaca. Na svakoj od lokacija učenici koji su se odlučili za humanističko-filološko područje prezentirali su ostalim učenicima zanimljivosti o lokalitetima koje su vidjeli. Učenici su imali i priliku čuti Pjesmu o Istri Vladimira Nazora, Katulovu Carmen te ulomke iz djela Jamesa Joycea, i to gledajući njegovu skulpturu u Puli. Na kraju obilaska Pule učenici su imali kraće slobodno vrijeme i nakon toga autobusom su se zaputili prema hotelu. Dan su završili kupanjem i druženjem unutar kompleksa hotela Centinera u Banjolama. Idući dan posjetili su Nacionalni park Brijune gdje se nastavila pustolovina učenja jednih od drugih. Učenici su imali prilike vidjeti zoološki vrt te čuti informacije o arheološkim istraživanjima vezanima za to područje. Posjetili su Bizantski kastrum i Rimsku vilu s ostatcima hramova podignutih u čast boga mora Neptuna, kapitolijske trijade te božice ljubavi i ljepote Venere u uvali Verige te vidjeli jedinog slona u Hrvatskoj. Naučili su da se tamo nalazi močvarni čempres iz doba dinosaura te maslina stara čak 1600 godina. U nacionalnom su parku uz predivne prizore mogli naučiti novosti od učenika opredijeljenih za prirodoslovno-matematičko područje. Tako su doznali ili ponovili što je zlatni rez, Fibonaccijev niz, Arhimedova spirala i fraktali. Ujedno su naučili nešto više o ljekovitome bilju toga područja i zašto su komarci najopasnija životinjska vrsta. Nakon mnogo novih saznanja, a prije samog ukrcaja na brod učenici su vidjeli i otisak stopala dinosaura. Zatim je slijedio povratak u Fažanu gdje su sudionici projekta imali slobodno vrijeme koje su iskoristili za kupanje i izmjenu dojmova. Toga dana u popodnevnim su satima krenuli prema Varaždinu gdje su stigli s novim iskustvom i uspomenama koje će ih podsjećati na posebne srednjoškolske dane, a slike i dojmove možete proučiti u prilogu ove objave.

Tara Breški, 4. c

Priloženi dokumenti: