Županijska smotra Lidrano 2022./2023.

Autor: Vladimir Mikac, 13. 3. 2023.

Županijska smotra Lidrano za literarno i novinarsko stvaralaštvo održana je u Elektrostrojarskoj školi Varaždin 27. veljače 2023. U kategoriji literarnog stvaralaštva sudjelovalo je 25 učenika.

Od pet poslanih literarnih radova iz Prve gimnazije Varaždin – radovi Tine Milijaš, Ide Hižak (mentorica Tatjana Ruža, prof.), Jakova Grabara (mentorica Bojana Barlek, prof.), Vide Hrgar (mentorica Ivana Pintarić, prof.) i Vide Kos (mentorica Ksenija Mađarić, prof.), prosudbeno povjerenstvo (profesori Sonja Delimar, Ivan Telebar i Ružica Žunar) za državnu smotru predložilo je kratku priču Jakova Grabara „Neznanac“ uz još dva rada učenika iz Elektrostrojarske škole Varaždin.

U kategoriji novinarskog stvaralaštva prosudbeno povjerenstvo (novinari Branko Detelj, Paula Poljak Morandini i Viktorija Žunec) za državnu smotru predložilo je samostalni novinarski rad Lane Maček „Poštovani kukci, dobro došli u moderno hrvatsko društvo“ i samostalni novinarski rad Laure Posavec Lončarić „Neznanje je opasna bolest“. Mentorica je učenicama profesorica Ivana Vitez. Laura Posavec Lončarić predložena je i za županovu nagradu u kategoriji samostalnih novinarskih radova.

Županijska smotra Lidrano u kategoriji scenskog stvaralaštva održana je u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu 28. veljače 2023. U kategoriji samostalnih scenskih nastupa sudjelovalo je 14 učenika. Iz Prve gimnazije Varaždin to su bili Bard Krsto Plemić, Anja Lazar (mentorica je Sanja Horvatić, prof.), Greta Rukelj (mentorica je Miljenka Štimec, prof.) i Tvrtko Kolar (mentorica je Dunja Sačić, prof.).

U kategoriji skupnih scenskih nastupa sudjelovala je razredna skupina Omletovci z trečeg(a)e s dramsko-scenskom igrom „Hamlet vu Pušćinaj“ (mentorica je Tatjana Ruža, prof.).

Prosudbeno povjerenstvo za scensko stvaralaštvo (Martina Čvek, državna izbornica za Varaždinsku županiju, Bojana Barlek, prof. hrvatskoga jezika, Filip Eldan, glumac, Hana Kunić, glumica i Tihana Vučić, prof. hrvatskoga jezika) predlaže za državnu smotru Gretu Rukelj (M. Krleža, „U agoniji“), a za županovu nagradu Tvrtka Kolara (M. Krleža, „Khevenhiller“). Od skupnih nastupa za državnu Smotru predložena je dramsko-scenska igra učenika Medicinske škole Varaždin.

Sretno svima predloženima na državnoj Smotri Lidrano 2023.!

SA Hrvatskoga jezika

Ovaj tjedan: 1917