Profesori Martina Vidović i Marko Šafran prvi hrvatski dobitnici Fulbright Teaching Excellence and Achievement Program (Fulbright TEA)!

Autor: Janja Banić, 2. 12. 2022.

Velika vijest i veliko priznanje za naša dva profesora, Martinu Vidović, prof. biologije i Marka Šafrana, prof. biologije, stiže iz U.S. Department of State’s Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA). 2023. je prva godina da se Fulbright Teaching Excellence and Achievement Program (Fulbright TEA) provodi u Republici Hrvatskoj. Fulbright program utemeljio je 1946. bivši U.S. senator iz Arkansasa, William Fulbright. Stipendije se dodjeljuju učenicima, studentima, nastavnicima i ostalim profesionalcima u području obrazovanja iz U.S. i stranih zemalja za učenje, studiranje ili provođenje istraživanja. Među brojnim prijavama iz cijele Hrvatske, za 2023. godinu, prvi (i za tu godinu jedini) hrvatski dobitnici te stipendije ikad, su upravo naši profesori, a temeljem obrazovnog i profesionalnog iskustva, akademskih postignuća i vještina vođenja koje su pokazali u svom profesionalnom radu. Program stipendira U.S. Department of State, Bureau of Educational and Cultural Affairs. Izabrani nastavnici će sudjelovati na nastavi dodijeljenog U.S. sveučilišta, prisustvovati nastavi u U.S. srednjim školama, predavati i dijeliti svoje iskustvo u tim školama, biti uključeni u online zajednicu edukatora kako bi dijelili iskustva države iz koje dolaze, biti uključeni u ostale razne obrazovne i kulturne aktivnosti dok su u programu.

Prof. Martina Vidović svoju će stipendiju realizirati od 25. siječnja do 16. ožujka 2023. godine u Fort Myersu, na Florida Gulf Coast University. Prof. Marko Šafran stipendiju će realizirati krajem kolovoza i u rujnu 2023. godine, a za sada još nije poznata lokacija. To je ujedno bila prilika da našu školu posjeti delegacija U.S. Department of State iz Zagreba, da se upoznaju s našim profesorima i da dogovorimo detalje. Čestitamo prof. Vidović i Šafran, znamo da će im to biti jedinstveno profesionalno iskustvo, kao i izuzetan doprinos školi jer će sve naučeno primijeniti i u svom radu te se povezati s kolegama diljem U.S. i svijeta. Nije mala stvar dobiti titulu prvih i u 2023. jedinih hrvatskih stipendista iz reda nastavnika. Bravo!!!