Marinković nas – ponovno – spaja

Autor: Josip Sačić, 15. 4. 2022.

„Marinković nas spaja“ manifestacija je i projekt u kojemu naša škola s ponosom i radošću sudjeluje već pet godina. Nakon što je 2020. godine otkazana manifestacija, a 2021. održana u virtualnome obliku, ove smo godine napokon boravili na rodnom otoku velikoga hrvatskog književnika Ranka Marinkovića. Sedam učenica drugih razreda – Lorena Benčić, Nika Horvat, Lina Kukec, Nika Mađarić, Vida Pekić,  Lana Tukač i Ana Torjanac – u pratnji profesorice Ivane Pintarić sudjelovalo je u projektu koji se održavao od 7. 4. do 10. 4. 2022. na otoku Visu. Sudjelovale su i Gimnazija Lucijana Vranjanina iz Zagreba, V. gimnazija „Vladimir Nazor“ iz Splita i sami domaćini Srednja škola Antun Matijašević Karamaneo s profesoricom Ivanom Koceić. Učenici su tijekom dramskih radionica koje je vodio kazališni redatelj i izv. prof. Goran Golovko dublje analizirali radnju i emocije koje opterećuju glavne junake Marinkovićeve drame „Glorija“ te zamišljali pojedine scene kojih nema u radnji drame, ali se oslanjaju na nju. Tijekom subotnjega programa pod nazivom „Nova čitanja Ranka Marinkovića“ sudjelovali smo i na nekoliko predavanja koje su održale dr. sc. Dragica Dujmović Markusi, Nina Vojtek Šabić, prof., Suzana Piacun, prof., doc. dr. sc. Andrea Milanko i izv. prof. dr. sc. Marina Protrka Štimec. Tada smo se susrele i s gospođom Dunjom Bezjak, velikom prijateljicom i donatoricom naše škole. Tijekom našega boravka na otoku bilo je organizirano razgledavanje Marinkovićeva rodnog kraja, Visa i Komiže te groblja gdje je pokopan Ranko Marinković. Učenice su naučile kako surađivati s novim ljudima, kako se ponašati na sceni, a naučile su i mnogo toga o životu i djelu Ranka Marinkovića što će im zasigurno biti od pomoći na satima književnosti. Osim što su sudjelovale na radionicama, učenice su istraživale otok i saznale nešto o životu u potpuno drugačijoj sredini.

učenice i profesorica

PGV ljetopis 2021.

Online izdanje

ARHIVA: PGV ljetopis 2020.

Tehničke preporuke: za čitanje kliknite na naslovnicu. Pregled se preporuča u Chrome, Mozilla Firefox preglednicima i s normalnom veličinom fonta podešenom na mobilnim uređajima.

« Lipanj 2022 »