Mislav Mesek i Branko Matavulj - najmlađi polaznici poduzetničke edukacije

Autor: Janja Banić, 14. 12. 2011.

Mislav Mesek i Branko Matavulj učenici su 4.a razreda Prve gimnazije Varaždin koji su izabrani da sa svojom inovacijskom idejom sudjeluju u projektu „Edu-preneur“ koji, između ostalih, provodi Agencija za razvoj Varaždinske županije (AZRA).

Ideju za inovaciju dobio je Mislav Mesek prije otprilike dvije godine kada je primijetio da ima mnogo bicikala, ali i krađa u Varaždinu. „Poslovni“ kolega Branko Matavulj pomogao mu je u izradi prezentacije ideje i inovacije koja je održana u sklopu AIESEC YEC (Young Enterpreneurs in Croatia) projekta, čime su ti učenici osvojili prvo mjesto za najbolju prezentaciju i projekt, a škola titulu najbolje škole u 2011. godini. No što dalje s idejom i projektom? Početkom školske godine 2011/2012. škola je primila obavijest o početku provođenja projekta Edu-preneur čiji je nositelj u Hrvatskoj AZRA, a koji se realizira u suradnji sa Republikom Slovenijom i jednako tako 20-ak učenika i studenata iz Slovenije. Učenicima je projekt Edu-preneur približila ravnateljica Janja Banić, koja im je pomogla u organiziranju sastanaka s jednim od organizatora projekta (AZRA).

Učenici su uvidjeli mogućnost koja im se nudi projektom, te se kandidirali za onih 20 učenika i studenata iz cijele Hrvatske koji su trebali biti odabrani za sudjelovanje u projektu, što im je i uspjelo. Tako su postali i najmlađim sudionicima projekta iz Varaždinske županije. Na pitanje kakva je njihova inovacija Mislav Mesek kratko odgovara: „Jednostavno rečeno: lokot za bicikle s ugrađenim alarmom“.

U sklopu projekta Edu-preneur predavanja su organizirana ili će tek biti u Varaždinu na Fakultetu organizacije i informatike i Zagrebu u Hrvatskom institutu za tehnologiju. Sastoji se od 7 modula. Od učenika smo doznali i njihova očekivanja od projekta: žele da im se približi ideja poduzetništva, te pojasne koraci kako postati poduzetnik. Što to konkretno za njih znači?  Prvenstveno pronaći nekoga tko će ih financirati u početnim mjesecima (nabava opreme, izrada prototipa, testiranje, analiziranje i plasiranje na tržište) realizacije njihove poduzetničke ideje.

Za sad su odrađena prva dva modula predavanja. U prvome se govori o odabiru načina djelovanja (poduzeće, obrt), odabiru poreza i najzanimljiviji dio - prezentacija ideja ostalih sudionika.  Branko Matavulj kaže: „Koliko sam čuo svoje kolege sa predavanja, smatram da ima mnogo potencijalno vrijednih projekata među njima.“ Drugi modul je o SWOT analizi (prednosti, slabosti, prilike i prijetnje) te općenito kako se radi analiza tržišta. Učenici su veoma zadovoljni s gradivom koje im se pruža i s mogućnostima koje ostvaruju na ovom projektu. Mislav Mesek planira upisati menadžment u Zagrebu te mu ovakva edukacija svakako čini dobro, u nadajmo se, budućem fakultetu, a njima obojici moguće i uspjeh u poduzetničkim vodama.

« Svibanj 2024 »