3. Festival ljudskih prava

Autor: Vladimir Mikac, 13. 12. 2023.

Već treću godinu zaredom, ljubitelji ljudskih prava u Prvoj gimnaziji Varaždin, uživali su u brojnim aktivnostima od 4. do 8. prosinca 2023. godine pod okriljem 3. Festivala ljudskih prava. Bilo je tu zanimljivih predavanja, radionica i filmova kojima smo nastojali obilježiti Međunarodni dan ljudskih prava, nadopuniti naše znanje i steći vještine za stvaranje otvorenijeg, demokratičnijeg i pravednijeg društva.

Festival smo otvorili u ponedjeljak 4.12.2023. pokretanjem projekcije filmova prikazanih na 15. Festivalu prava djece.

Osim Varaždinske županije koja je financijski podržala projekt, u realizaciji Festivala pomoglo nam je više vanjskih suradnika i predavača koji su svojim znanjem i iskustvom potaknuli uvijek aktualna pitanja vezana uz rodnu i spolnu (ne)jednakost te ostala temeljna ljudska prava.

• utorak 5.12.2023. su Nataša Bjelić, stručna suradnica u programu Spol, rodna i seksualna prava te CESI istraživanja i Sanja Cesar, voditeljica programa Spol, rod i seksualna prava iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje održale su predavanje i radionicu „To nije ljubav – sexting“. Uvijek aktualna tema ljubavi i ravnopravnosti među partnerima zainteresirala je velik broj učenika koji su temu pomno pratili i aktivno sudjelovali u radionici.
  • četvrtak 7.12.2023. održano je predavanje i radionica „I moj glas je bitan“, koje su realizirale predstavnice Državnog izbornog povjerenstva: Ivana Belec, članica izbornog povjerenstva i Ivana Katava Marošević viša stručna savjetnica izbornog povjerenstva. Ova edukacija naglasila je pravo glasa kao temeljno političko i ustavno pravo građana da biraju svoje predstavnike i da budu i sami birani u predstavnička tijela. Predavačice su za naše učenike organizirale simulaciju izbora te su naši učenici kroz uloge glasača, promatrača izbora i izbornog povjerenstva naučili kako u praksi funkcionira izborni postupak.
  • petak 8.12.2023. održana je „Kino večer“ uz projekciju filma Greta, filma o jednoj od najvećih aktivistica za okoliš, tinejdžerici koja je 2018. godine pokrenula akciju naziva „Školski štrajk za klimu“ kojom je potaknula mlade diljem svijeta na aktivnu borbu za spas klime i života na Zemlji. Na Gretinom primjeru možemo mnogo toga naučiti jer ona je pokazala svijetu da svatko od nas ima moć činiti razliku i biti kotačić promjene svijeta na bolje.

U tom duhu činjenja promjena posebno nas veseli to što su učenici Prve gimnazije Varaždin prepoznali pozitivnu poruku Festivala te s veseljem sudjeluju u projektu već treću godinu. Ove godine uključilo se puno novih učenika, a tema ljudskih prava istinski ih zanima.

Ovdje pogledajte video.

Zahvaljujemo svima na odazivu i podršci! 😊

S radošću najavljujemo kako na proljeće slijedi nastavak našeg 3. Festivala ljudskih prava s vrlo važnim i zanimljivim gostima, predavanjima i radionicama.

Eppur si muove! – Ipak se kreće! 😊

Programski voditelji festivala: Renata Čelik, prof., Ivana Žnidarić Kajić, prof., Hana Bulić, prof., Tajana Golub Mendaš, prof. i Rajko Guščić, prof.