Terenska nastava – Gradsko groblje Varaždin

Autor: Lara Novak, 26. 9. 2022.

Nakon uzbudljive vijesti da će poći na terensku nastavu, učenici Prve gimnazije Varaždin, razreda 3. a, 3. b, 3. c i 3. d  uputili su se na varaždinsko groblje. U okviru izborne nastave Sociologije pružena im je prilika da otkriju što više pojedinosti o vječnom počivalištu koje se smatra jednim od najljepših ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi. Terensku nastavu za učenike isplanirale su i organizirale profesorice Ivana Žnidarić Kajić i Hana Bulić. Tijekom sadržajnog obilaska učenici su naučili puno novih zanimljivih informacija o samom groblju i njegovoj prošlosti. Saznali su da se groblje prvi put spominje davne 1773. te da je za današnji izgled groblja zaslužan Herman Haller. Obišli su najvažnije spomenike utjecajnih ljudi i spomenike braniteljima u ratovima. Naučili su da je varaždinsko groblje ujedno i jedan muzej na otvorenom gdje se mogu vidjeti umjetnička djela slavnih umjetnika Antuna Augustinčića i Roberta Frangeša Mihanovića. Posjetili su grobove pjesnika Zvonka Milkovića i Vladislava Vežića, znamenitog filologa i slavista Vatroslava Jagića te profesora Krešimira Filića i brojnih drugih. Uživali su u pogledu na baroknu kapelicu obitelji Oršić , a posebno im je zanimljivo bilo zvono koje se nalazi u drvenom zvoniku odarnice i koje je nekada označavalo početak i kraj nastave đacima varaždinske gimnazije.  Pratilo ih je sunčano i relativno toplo vrijeme što je dodatno poboljšalo atmosferu. S puno novostečenog znanja i osmjesima na licima učenici su se vratili u školu i već se raduju novoj terenskoj nastavi.

Fran Rabuzin, 3. a