Projekt „Skok“ u sklopu Erasmusa

Autor: Vladimir Mikac, 3. 6. 2022.

Šesnaest učenika iz prvog, drugog i trećeg razreda u sklopu Erasmusa sudjelovalo je u projektu „Skok“ u Srbiji. Ondje smo svojim projektima i znanjem predstavljali Prvu gimnaziju Varaždin. Putovali smo osam sati, no naposljetku stigli smo u srce Srbije – Kragujevac. Kragujevac je bivši glavni grad Srbije (od 1818. do 1842.) te je četvrti grad po veličini u Srbiji. Tamo smo proveli šest zanimljivih i poučnih dana, od utorka 3. svibnja 2022. do nedjelje 8. svibnja 2022.

Drugoga dana imali smo priliku iskusiti kako je biti učenik Prve gimnazije u Kragujevcu. Profesori kemije, matematike, informatike, sociologije, geografije i mnogih drugih predmeta primili su nas na svoje satove te smo tako upoznali njihovo školovanje. Primijetili smo mnoge sličnosti u školovanju učenika Prve kragujevačke gimnazije, ali i razlike. Nakon dva sata u školi krenuli smo u tvornicu vlakova kroz koju smo šetali i vidjeli kako se rade dijelovi vlakova. Na povratku do hotela posjetili smo muzej „21. oktobar“ u kojem smo saznali o tragediji koja se tamo dogodila. Naime, Kragujevac je poznat po masakru koji se dogodio 21. listopada 1942. kada su Nijemci ubili više od 7000 ljudi, među kojima je bilo 300 učenika kragujevačke gimnazije. Slušajući o strašnim sudbinama nedužnih ljudi imali smo priliku pročitati pisma koja su pisali svojim obiteljima nekoliko minuta prije svoje tragične smrti. Trećeg dana predstavljali smo našu školu na sajmu u kragujevačkoj gimnaziji. Svatko je prezentirao svoj projekt te su djeca svih uzrasta iz raznih škola došla pogledati što su učenici naših škola napravili. Kolika je sila potrebna za lom kostiju, kako sila podizanja helikoptera utječe na frekvenciju elise samo su neka od mnogih pitanja na koja su učenici Prve gimnazije Varaždin dali odgovor. Također su predstavljali Arduino tlakomjer, što je to i kako se primjenjuje na zakonima fizike, Bernoullijevu jednadžbu i ima li ona veze s uzgonom na aeroprofilu krila te senzore koji su mjerili brzinu svjetlosti i brzinu kretanja kolica u određenome vremenskom intervalu. Učenici su pokazali znanje fizike i s radošću su to znanje prenijeli na one zainteresirane. Učenici drugih škola također su imali zanimljive projekte koje smo i mi sami mogli proučiti i naučiti nešto novo ne samo iz područja fizike, već i kemije, biologije i drugih znanosti. Kasnije te večeri igrali smo sportske igre s učenicima iz Ljubljane i učenicima iz kragujevačke gimnazije koji su i sami sudjelovali u ovom projektu. Sljedećeg dana ponovo smo se stavili u ulogu učenika kragujevačke gimnazije te odslušali tri sata koja smo odabrali. Kasnije smo posjetili akvarij u kojem smo vidjeli razne vrste životinja koje žive u vodi (razne ribe, rakovi, kornjače i mnogi drugi organizmi). Predzadnjeg dana posjetili smo glavni grad Srbije, Beograd. Naša prva stanica bio je Muzej automobila gdje smo vidjeli razne vrste starijih automobila koji su nas se veoma dojmili. Zatim smo obišli Muzej Nikole Tesle. Upoznali smo izume jednog od najpoznatijih i najznačajnijih fizičara ikad te smo vidjeli njegove privatne stvari i urnu u kojoj se čuva njegov pepeo. Šetnja Beogradom sve nas je oduševila. Na povratku posjetili smo kuću srpskog kralja Petra I. Karađorđevića te saznali nešto o njegovoj povijesti i povijesti države kojom je vladao. Obišli smo crkvu sv. Đorđa te saznali da ju je dao sagraditi kralj Petar I. Karađorđević. U njezinu podrumu nalazi se grobnica obitelji Karađorđević sa sveukupno 39 grobova. Kako se bližio kraj našem posjetu, morali smo se početi opraštati od grada i njegovih ljepota.

Pokazali smo svoje znanje, iskusili kako je biti učenik u drugoj državi, upoznali smo mnogo dragih ljudi, i najvažnije, zabavili se i naučili mnogo toga. Kući smo se vratili sretni i zadovoljni, no i žalosni jer naše je putovanje završilo. Naši će novostečeni prijatelji, novostečeno znanje i iskustvo zauvijek ostati u našim srcima kao jedno od boljih sjećanja na školovanje u Prvoj gimnaziji Varaždin.

Dora Lacković, 2. a