Prof. Ivana Žnidarić Kajić na seminaru u Francuskoj u memorijalnom centru Maison D'Izieu

Autor: Janja Banić, 21. 8. 2017.

Od 16. do 19.07.2017. uz 20  polaznika, nastavnika iz 17 različitih zemalja ( Austrija, UK, Irska, Portugal, Grčka, Rusija, Litva, Slovačka, Makedonija, Srbija, BiH, Turska, Italija, Španjolska, Mađarska, Njemačka) prof. Ivana Žnidarić Kajić predstavljala je Hrvatsku i Prvu gimnaziju Varaždin na seminaru po prvi puta organiziranom u Maison d'Izieu na temu sudbine djece u Francuskoj u vrijeme holokausta. Seminar je bio organiziran za bivše polaznike Yad Vashem seminara kojeg je profesorica odslušala tijekom osmodnevne edukacije u srpnju 2015 godine u Jeruzalemu. Detalje pročitajte pod "više", a fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

Maison d'Izieu danas je memorijalni centar koji je nekad bio utočište za židovsku djecu otvoren od strane poljskih židova Sabine i Miron Zlatin.  Više od stotinu djecu u neko je vrijeme stanovalo i odrastalo upravo u toj kući, na jednom nevjerojatno lijepom, mirnom mjestu  prekrasnog pejzaža. 6.4.1944. Klaus Barbie, šef Gestapa u Lyonu, naredio je uhićenje, a zatim i deportaciju 44 židovska djeteta koja su u tom trenutku tamo bila u dobi od 4 do 17 godina i 7 odraslih koji su se o njima brinuli. Samo je jedna osoba uspjela pobjeći. 42 djece i 5 odraslih završili su u plinskim komorama u Auschwitzu, a troje je ubijeno u Estoniji. Klaus Barbie bio je osuđen u Lyonu 1987. godine za zločin protiv čovječnosti. U travnju 1994 g. François Mitterand otvorio je širokoj javnosti Memorijalni centar djece iz Izieu.

Tijekom četverodnevne edukacije imali smo priliku upoznati se s Memorijalnim centrom, posjetili smo izložbu, upoznali dokumentaciju, arhive i odjel za obrazovanje. Slušali predavanja na različite teme poput suđenja Klausu Barbie , o Pravednicima među narodima, o židovskoj zajednici u Lyonu u to vrijeme. Za nas su bile organizirane vrlo praktične radionice koje su namijenjene našim učenicima gdje smo bili upoznati s načinima i metodama koje možemo koristiti u razredu kada učenike poučavamo temu holokausta. Zadnji dan boravka posjetili smo nacionalni memorijalni centar, zatvor Montluc u Lyonu koji je samo bio jedna stanica na posljednjem putovanju 44 djece odvedene dalje u Auschwitz. Zadnji događaj koji su nam organizirali domaćini bilo je svjedočanstvo preživjelog djeteta iz Maison d'Izieu Samuela Pintela koje je naravno bilo i najpotresnije slušati.

Edukacija je bila izvrsno organizirana  i vrlo korisna, te će mi stečena znanja sigurno koristiti u  mojoj ulozi nastavnika u svakodnevnom radu s učenicima.

prof. Ivana Žnidarić Kajić

Poruke bivših učenika

Našu su nam 380. godišnjicu čestitali mnogi bivši učenici, neki od njih poslali su nam svoje poruke koje ćemo tijekom godine ovdje objavljivati.

Zvonimir Vlah

« Studeni 2017 »