Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Julia Klier

Autor: Željka Pačalat, 24. 2. 2017.

Upitali smo Juliju Klier, redateljicu i nagrađivanu bivšu mažoretkinju, koja je nekad u slobodno vrijeme svirala bubnjeve, a sada radi sve vezano uz film i teatar u varaždinskom HNK te radi s djecom i mladim ljudima, neka općenita pitanja o životu i odlukama koje je donijela.

Je li Vam drago što ste upisali baš Prvu gimnaziju ili bi bilo bolje da ste upisali neku drugu školu?

Drago mi je da sam upisala Prvu gimnaziju jer je gradivo dosta općenito i može se steći više vrsta znanja i drago mi je da sudjelujem u ovom projektu jer škola ima kultni status sad u gradu. Također su moji roditelji pohađali ovu školu i drago mi je da sam dio ove priče jer povremeno tu i radim.

Čime ste bili zadovoljni u gimnaziji, a čime ne?

Recimo, moja razrednica, Karmen Kunović-Martić bila je jako dobra. S jedne strane, one obrazovne, bila je dobra kao profesor, a i s druge strane brinula se o nama kao ljudima.  Također, profesorica Ruža s kojom sam znala imati konflikte, a sada smo u vrlo dobrim odnosima i njezin sin radi sa mnom na predstavi. Vrlo je dobro znala prenositi nam znanje.

Što se tiče negativnih strana, mislim da je tada bilo puno manje mogućnosti nego sada, škola je bila u mnogo lošijem stanju. No, mi smo imali Gimnet što je također bilo odlično, ali sada postoji likovni atelje i svirke što onda nije postojalo. U Gimnetu sam upoznala puno odličnih prijatelja od kojih bih željela spomenuti Hrvoja Horvatića (Hax).

Jeste li zadovoljni što ste postali redateljica i mislite li da je gimnazija imala velik utjecaj na to?

Mislim da je gimnazija utjecala na taj način da mi je dala dosta široko obrazovanje, no tijekom gimnazije nisam još bila sigurna što ću upisati. Međutim, gimnazija mi je pomogla jer sam imala dobre profesore iz hrvatskog, likovnog, povijesti i predmeta koji su mi bili važni.

Jeste li uvijek znali da ste više umjetnički orijentiranu ili su Vas zanimale i matematika i ostali prirodni predmeti?

Matematika i ostali prirodni predmeti više su me zanimali u ranijem djetinjstvu, osnovnoj školi, ali sam uvijek voljela pisati i mislim da sam se sad baš pronašla u poslu i volim posao koji radim i ne vidim se ni u jednom drugom poslu. Međutim, u razdoblju velikog posla u kakvom sam sad, moj je posao vrlo stresan i ne osjećam se dobro te onda mislim da moj posao nije dobar. No, kad dođem na probu predstave ili kada je sama premijera, vidim da se sve isplatilo. Kada mnogo ljudi sudjeluje u nečemu što je proizašlo iz moje glave i kad smo svi u tome zajedno, vidim da je to posao kojim se stvarno želim baviti jer je sve prepuno adrenalina i emocija.

Pripremile: Mirta Jakopović i Una Gregurina, 3. e