Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Bojan Žugec

Autor: Željka Pačalat, 8. 12. 2016.

Bojan Žugec školovao se na Prvoj gimnaziji Varaždin od 1997. do 2001. Nakon završene gimnazije upisuje Prirodoslovno-matematički fakultet – Matematički odsjek u Zagrebu, smjer inženjerski, Primjena matematike. Godine 2007. postaje diplomirani inženjer i profesor matematike.

Samo godinu kasnije zapošljava se na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu kao asistent na katedri za Kvantitativne metode.

U listopadu 2008. godine upisuje E-learning akademiju, smjer E-learning Tutoring, koju završava s pohvalama te od listopada 2009. godine tamo predaje kao vanjski suradnik. Kao član tima dobitnik je Nagrade za najbolji e-kolegij „Matematika 2“ na Sveučilištu u Zagrebu za akademsku godinu 2008./2009.

Svoju karijeru nastavio je graditi te 2014. godine postaje doktor znanosti.

Koje su Vam najljepše uspomene iz gimnazijskih dana?

Puno dobrih prijatelja i poticajna okolina profesora.

Tko je bio Vaš razrednik te koji ste smjer bili?

Hrvoje Kristan, prirodoslovno-matematički smjer.

Koliko je učenika bilo u Vašem razredu? Jeste li ostali u dobrim odnosima i kontaktu sa svojim kolegama iz razreda?

U razredu nas je bilo 33. S većinom ljudi iz razreda još uvijek sam u kontaktu. Bili smo baš dobar razred u kojem mi je bilo odlično.

Koji su Vam profesori i predmeti ostali u najljepšem sjećanju? Je li to pridonijelo tome da se odlučite za studij matematike?

Prof. Milada Erhatić iz matematike i prof. Marija Jurše iz hrvatskog jezika ostavile su mi najveći trag. A tu je naravno i razrednik. Moj interes za matematiku počeo je još u ranijem djetinjstvu, u nižim razredima osnovne škole, a možda i prije. Tu su onda krenula natjecanja pa mi je matematika sve više ulazila „pod kožu“. U Gimnaziji se samo nastavio taj trend.

Koje područje najviše volite u matematici i zašto?

Uvijek sam volio primjenjivati matematičko znanje pa sam stoga upisao i smjer Primijenjene matematike u kojem je najzastupljenija primjena u području fizike.

Da se na jedan dan možete vratiti u svoje gimnazijske dane, što biste učinili?

Vjerojatno uživao u mladosti i svom tom poletu koji nosi gimnazijski period života. :)

Koji Vam je bio poticaj da upišete PMF? Kako to da ste se odlučili za primjenu matematike?

Kao što sam rekao i prije, s matematikom sam startao od malena te sam uvijek bio skloniji prirodoslovnim predmetima i jedini logički studij bio je PMF u Zagrebu. Ljudi, a pogotovo djeca, premalo znaju o silnoj primjeni matematike te sam i ja vjerojatno na taj način želio što više saznati o primjeni matematike i uvidio da je matematika vrlo snažno oruđe.

U kojoj Vam je mjeri gimnazija pomogla na PMF-u? Jeste li više učili na fakultetu ili u gimnaziji?

Na Fakultetu sam svakako više učio jer sve ono što se od matematike uči u srednjoj školi, na Fakultetu se ponovilo u prvom semestru. Gimnazija mi je u svemu tome pomogla tako da me kvalitetom svog obrazovanja pripremila na izazove koji su me čekali na Fakultetu.

Imate li kakve savjete za gimnazijalce koji misle upisati matematiku na PMF-u?

Dobrodošli! :) Studij nije lagan, ali ako volite matematiku i dobri ste u matematici, nemate se čega bojati.

Da niste matematičar, čime biste se bavili?

Molekularnom biologijom. To mi je zapravo i u nekom trenutku bila i dilema prilikom odabira studija, ali je ipak ljubav prema matematici prevagnula (i činjenica da tada prilikom upisa na Matematički odsjek nisam trebao polagati prijemni ispit :)).

Koji su Vam planovi za budućnost u Vašoj karijeri?

Ustrajati u svom poslu, napredovati kvalitetnim znanstvenim radom te pridonijeti razvoju okoline u skladu sa svojim sposobnostima i vremenom.

Pripremile: Stella Žunić, 3. d i Eleonora Detić, 4. a

Poruku g. Žugeca povodom 380. godišnjice škole možete pogledati ovdje.