Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin - Lidija Matjačić

Autor: Željka Pačalat, 5. 5. 2017.

Lidija Matjačić znanstvenica je koja trenutačno radi na University of Surrey, no početke je također imala na Prvoj gimnaziji Varaždin. Prvobitno je završila kemiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, međutim osim u Ujedinjeno Kraljevstvo život ju je također odveo prema drugim znanostima te tako u Surreyju radi na području fizike.

Imate li neku najljepšu uspomenu iz srednjoškolskih dana?

Teško je istaknuti pojedinačne uspomene iz Gimnazije. Bilo je to jako intenzivno razdoblje u smislu različitih događanja. Budući da sam iz Preloga, putovala sam vlakom u Varaždin i ta su putovanja uvijek bila jako zanimljiva te su značajno povećala moju mrežu prijatelja i poznanika. Vrijeme provedeno u Gimnaziji i Varaždinu bilo je jako veselo i rado se sjećam mnogih predavanja i rasprava u školi kao i druženja s prijateljima iz razreda.

Što Vas je motiviralo da upišete fiziku na PMF-u?

Ja sam zapravo završila kemiju na PMF-u. Zadnje dvije godine fakulteta počela sam raditi u Laboratoriju za nuklearne analitičke metode na Zavodu za eksperimentalnu fiziku Instituta Ruđer Bošković gdje mi je bio ponuđen posao asistenta na jednom vrlo zanimljivom europskom projektu već prije nego što sam diplomirala. Nakon diplome ostala sam na Ruđeru još tri godine da bih nakon toga dobila posao u Ion Beam Centre, University of Surrey u području Ion Beam Physics. Tako da je moje usmjeravanje u fiziku počelo već tijekom studija kemije. Uglavnom, mogu reći da je PMF bio moj jedini izbor fakulteta jer sam se oduvijek željela baviti znanošću.

Jeste li imali uzore tijekom srednjoškolskog doba, i ako jeste, tko su oni bili?

To se pitanje zapravo direktno nadovezuje na prethodno te mogu reći da su mi uzori uvijek bili znanstvenici. Smatram da je znanost specifično zanimanje koje mnogi od nas vole definirati kao “stil života”. Znanost zahtijeva neprekidno učenje  i veliko strpljenje. Iz znanstvene zajednice posebno bih istaknula žene kojih još uvijek ima u tragovima u područjima kao što su fizika i inženjerstvo.

Što Vas je motiviralo da svoj rad nastavite izvan Hrvatske, točnije, na Sveučilištu u Surreyju?

Želja za odlaskom u inozemstvo javila se već tijekom studentskih dana. Za nas znanstvenike promjena grupe, laboratorija pa čak i područja istraživanja neophodna je jer je to jedini način da razvijate svoj način razmišljanja. Budući da u Hrvatskoj to ne možete postići u većini disciplina, prisiljeni ste otići. Isto tako u Hrvatskoj su prilike za razvoj dosta umanjene u odnosu na mnoge druge države u Europi i šire što je čini manje atraktivnijom za znanstvenike.

Kakva su vaša iskustva s radom u Surreyju i što vas se posebno dojmilo kada ste tamo prvi puta došli?

Moj rad u Surreyju mogu ocijeniti kao vrlo pozitivno i ugodno iskustvo. Kad sam tek stigla u Englesku, bila sam impresionirana s multikulturalnošću koje tamo postoji. Mislim da je Ujedinjeno Kraljevstvo vrlo posebno u tom pogledu u cijelom svijetu.

Kakvi su Vaši planovi za budućnost?

Trenutačno sam u procesu završavanja doktorata u Ion Beam Centre. Nakon toga planiram ostati u Engleskoj još neko vrijeme. Spremna sam preseliti i u neku treću destinaciju, po mogućnosti u Europi. Povratak u Hrvatsku zasad je malo vjerojatan, no nikako nije isključen. Razmišljam i o mogućnosti promjene sektora što bi značilo prelazak u industriju.

Da se možete vratiti u srednjoškolsko doba, biste li što promijenili i zašto?

Da se mogu vratiti u srednjoškolske dane, ne bih puno promijenila. Vjerojatno bih malo povećala svoju predanost učenju koja mi je često nedostajala.

Što biste poručili sadašnjim gimnazijalcima koji žele svoj put nastaviti studirajući prirodne znanosti?

Svima koji vole prirodne znanosti preporučila bih da upišu PMF. U današnje vrijeme mobilnost je omogućena već u ranijim fazama studiranja pa bi tu mogućnost trebalo iskoristiti. Isto tako trebali bi uzeti u obzir upisivanje studija u nekim drugim državama unutar EU. S diplomom iz prirodnih znanosti dobit ćete analitički i kritički način razmišljanja koji osim u znanosti, možete primijeniti u mnogim drugim disciplinama kao što su industrija, financija i politika.

Pripremila: Marta Barbir, 3. IB

Video-poruku gđe. Matjačić možete pogledati na ovoj poveznici.