Intervjui s bivšim učenicima Prve gimnazije Varaždin – Goran Mališ

Autor: Željka Pačalat, 30. 1. 2017.

Goran Mališ već 17 godina radi kao glavni urednik Varaždinske televizije (VTV-a), a svoje prve novinarske korake napravio je upravo u Prvoj gimnaziji Varaždin. Vratio se u školske klupe svoje škole 10. listopada, ali ovoga puta kao gost s kojim će tamošnji učenici moći porazgovarati i otkriti njegov put. Zanimljivo je da iako se našao u tom zanimanju, novinarstvo nije ono što je studirao.

Kada ste odlučili koji ćete fakultet upisati i koji su bili Vaši izbori?

U mom odabiru veliku je ulogu imala ljubav. Zbog želje da ostanem sa svojom djevojkom, nisam otišao na glumačku akademiju koja mi je bila u planu u srednjoj (sudjelovao sam u dramskoj skupini u školi). Iako sada više nisam s njom, drago mi je da mi je okrenula put. Tako to u životu ide i tako sam se odlučio za Visoku učiteljsku školu u Čakovcu. Također, ne znači da se moramo baviti onime što završimo. Ono u čemu smo dobri, trebali bismo gurati što dalje možemo, ali na prvom je mjestu škola pa kasnije kud nas put odnese.

Biste li preporučili novinarstvo?

Novinarstvo je širok pojam. Uče se razne grane i tehnike i mislim da bi trebalo probati. Dobro je ako ste kreativni jer novinaru ni jedan dan nije isti. Novinar ujutro krene na posao i ne zna što ga čeka. Moje kolegice uvijek imaju dva para cipela jer ne znaju kakav će ih teren dočekati.

Mislite li da se današnji srednjoškolski život razlikuje puno od Vašeg?

Mislim da se razlikuje samo po tehnologiji. Uvijek je tu bilo trendova, uvijek su se određene vrste glazbe slušale, nosile različite frizure. Vi danas možete puno brže pratiti trendove zbog svih internetskih stranica. Treba probati život na svakakve načine i mlad čovjek mora ispucati tu mladost. Mislim da je najvažniji odnos s profesorima i vidim da se jako unaprijedio. Profesori su puno bliskiji s učenicima i angažiraniji u projektima.

Društvo ili učenje? Ili oboje?

Ne može biti da nema učenja. Uči se i u školi i doma. Ja sam najviše radio i učio na nastavi i mislim da je to najbolja varijanta. Naravno, doma se sve mora ponoviti i tu je i pripremanje za ispite. Što se tiče društva, ono dolazi tek nakon učenja. Postoje naravno i grupna učenja. Nađe se ekipa i zajedno se radi.

Na kraju, jeste li zadovoljnim svojim izborom fakulteta?

Moja životna priča bila je usmjerena prema dramskom i glumačkom djelu. Prednost mi je kod Čakovca bila što sam bio blizu, a već sam i bio počeo s honorarnim poslom na VTV-u. Ujutro sam odradio faks, a popodne odrađivao razne reportaže. Osim stručne prakse nisam ni jedan dan odradio u školi. Primio sam diplomu na faksu, ali me čekao posao na televiziji. U novinarstvo dolaze ljudi s raznim strukama i različitim fakultetima, no nekoć je novinarski zanat bio puno cjenjeniji.

Razgovarala i napisala: Elena Sovar, 3.h

Poruku g. Mališa povodom 380. godišnjice škole možete pogledati ovdje.