Učenici Prve gimnazije Varaždin posjetili i Trgovački sud u Varaždinu

Autor: Janja Banić, 11. 11. 2013.

Trgovački sud u Varaždinu, mjesto odlučivanja o brojnim sporovima iz trgovačkog prava iz Varaždinske, Međimurske i Koprivničko-križevačke županije, organizirao je 8. studenog Dan otvorenih vrata, kojem su se, između ostalih, odazvali i učenici fakultativne nastave politike i gospodarstva Prve gimnazije Varaždin, pod vodstvom mr.sc. Nade Šprem, prof. Osim samog posjeta, naši su učenici sudjelovali i u prezentaciji postupka mirenja. Osvrt je napisao učenik Leon Žganec-Brajša, te ga pročitajte pod "više".

Boraveći u prostorima suda, upoznali smo se s njegovim svakodnevnim radom, ovlastima i postupcima, velikom broju sporova različitih vrsta i problematike koje taj sud rješava, te smo sudjelovali na prezentaciji postupka mirenja, načina rješavanja sporova sudskom nagodbom, koja je, prema riječima djelatnika suda, mnogo učinkovitija i bolja za obje strane, koje se odlučuju na taj način okončanja spora. Postavljali smo pitanja i dobivali interesantne odgovore o radu tog suda, koji je, kao i veći dio hrvatskog sudstva, opterećen velikim brojem, pravnim jezikom rečeno, sporova i nedostatkom sudaca i ostalih djelatnika.

Usto, posjetili smo i Registar trgovačkog suda, nezaobilazno mjesto svakog tko želi osnovati tvrtku, za što je potreban upis u taj registar. Zbog toga, njegov je arhiv vrlo velik, a najstariji podaci o tvrtkama u njemu su iz 1906. godine, što smo imali prilike vidjeti, listajući stare knjige i upisnike. Tako smo se upoznali s radom te vrlo važne institucije, sudišta bez kojeg bi život gospodarstva tri susjedne županije bio vrlo otežan, ako ne i nemoguć.

Pripremio:

Leon Žganec-Brajša