U Varaždinskoj županiji održan prijem za sudionike eTwinning projekta Prve gimnazije Varaždin "Balade Culturelle"

Autor: Janja Banić, 14. 10. 2013.

U Županijskoj palači danas je održan prijem za sudionike eTwinning projekta Balade Culturelle, u kojem učenici Prve gimnazije Varaždin sudjeluju zajedno s poljskim partnerima pa je tako petnaest učenika iz Poljske i njihove mentore danas primio pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije mr.sc. Miroslav Huđek. Voditeljice projekta su profesorice Ivana Žnidarić Kajić te Dorota Pszczolkowska, a domaćini učenicima iz Poljske su učenici 4.h razreda Prve gimnazije.

On je tom prilikom predstavio obrazovni sustav u Varaždinskoj županiji te spomenuo kako jedanaest i pol tisuća učenika pohađa osnovne škole, a osam i pol tisuća učenika srednje škole, dok s njima radi dvije tisuće učitelja i profesora. Kao glavno obilježje obrazovanja, pročelnik je naglasio izvrsnost te predstavio rad Centara izvrsnosti iz matematike, fizike, informatike, poduzetništva, hrvatskog jezika i kemije i najavio pokretanje Centara izvrsnosti iz biologije, komunikologije i novih tehnologija. U nastavku, goste je upoznao s obilježjima e-dnevnika koji u svom radu koriste osnovne i srednje škole s područja Županije te naglasio kako Varaždinska županija, među ostalim, dodjeljuje i stipendije za zanimanja od posebnog interesa, a osvrnuo se i na poljska iskustva.
-Poljska ima iznimno dobar obrazovni sustav koji me se doista dojmio. Također, iznimno dobro kontrolira razvoj različitih projekata - kazao je pročelnik Huđek te poljskim maturantima poželio mnogo sreće u nastavku obrazovanja.

Na kraju susreta se predstavnik učenika Michał Lipski zahvalio domaćinima, Prvoj gimnaziji i pročelniku Huđeku te istaknuo kako su u ovih nekoliko dana boravka u Varaždinskoj županiji stekli mnogo iskustva i novih saznanja.

Inače, projekt Balade Culturelle provodi se od školske godine 2012./2013., a proteže se kroz dvije godine. Poljski učenici boravili u posjetu Varaždinu od proteklog tjedna, a odlazak varaždinskih maturanata u Poljsku planiran je za proljeće slijedeće godine. Ciljevi projekta su povezivanje Hrvatske i Poljske te obogaćivanje kulturoloških, povijesnih i lingvističkih znanja učenika kroz timski rad učenika dviju škola, čime se stječu socijalne i komunikacijske vještine potrebne za njihov daljnji osobni razvoj. Projekt se realizira izradom plakata i različitih prezentacija, snimanjem filma te međusobnim posjetima.