Počelo XXVI. Državno natjecanje iz klasičnih jezika čiji je domaćin Prva gimnazija Varaždin

Autor: Janja Banić, 11. 4. 2013.

Svečanom akademijom održanom 10. travnja 2013. u hotelu "Turist", Varaždin, otvoreno je XXVI. Državno natjecanje iz klasičnih jezika. Svečanosti su, osim učenika i mentora - sudionika natjecanja - prisustvovali i mnogi djelatnici škole, te uzvanici. Prisutne je, u ime Agencije za odgoj i obrazovanje, pozdravila zamjenica ravnatelja, gospođa Sanja Urek, a u ime Grada Varaždina, predsjednik Gradskog vijeća, gospodin Josip Hehet. U ime Državnog povjerenstva natjecanja pozdrave su prisutnima uputile i gospođa Zdravka Martinić - Jerčić, predsjednica i gospođa Kornelija Pavlić, vanjska suradnica Agencije za odgoj i obrazovanje. Nekoliko riječi je prisutnima uputio i predsjednik Hrvatskog društva klasičnih filologa, gospodin Tonći Maleš. Vokalna grupa Glazbene radionice Prve gimnazije, dramska družina "Theatron, ženska vokalna grupa bivših učenica i profesorica naše škole, te svi ostali učenici koji su sudjelovali u programu, oduševili su publiku, te su za svoje originalne nastupe dobili velike pohvale i bili nagrađeni dugotrajnim pljeskom. Atmosferu su upotpunili kostimi Rimljana koje su nosili svi učenici u programu, kao i konferansijeri, a koje je školi u najam ustupio Zavičajni muzej Varaždinske Toplice i njegova ravnateljica, gospođa Spomenka Vlahović.

Natjecateljski dio počeo je 11. travnja 2013. godine u 9 sati, a za sve sudionike taj su dan predviđene radionice izrade keramike, razgledi biološke i  fizikalne zbirke škole kao i zbirke starih knjiga, te šetnja gradom. Objava rezultata predviđena je za 18.30, dok će se svečanost zatvaranja natjecanja i dodjele nagrada održati ponovno u hotelu "Turist", 11. travnja u 19.30 sati. 12. travnja je, prije odlaska kućama, za sve sudionike organiziran posjet Varaždinskim Toplicama, posjet Zavičajnom muzeju, ručak u hotelu "Minerva", a sve će upotpuniti igrokaz učenika Prve gimnazije koji je planiran na samom arheološkom lokalitetu.