Na 2. susretu sudionika projekta „Europska unija za mlade“ (EU4YOUTH) u sklopu programa Jean Monnet sudjelovali predstavnici Prve gimnazije

Autor: Janja Banić, 1. 4. 2013.

U sklopu jednogodišnjeg projekta „Europska unija za mlade“ u okviru programa cjeloživotnog učenja Jean Monnet, a u kojem sudjeluje aktivno i Prva gimnazija, na 2. susretu učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, 27.03.2013., na Ekonomsko – poslovnom fakultetu u Mariboru sudjelovali su i pripravnici naše škole, Alan Kuzminski i Saša Trojko. Tema 2. susreta, odnosno seminara, bila je predstavljanje i predaja nastavnih materijala i sadržaja za učenje o Europskoj uniji u školama, a koje su pripremili suradnici projektne skupine. Detaljnije se o aktivnostima možete upoznati pod "više", a u svibnju su predviđene radionice za učenike, na kojima će sudjelovati i učenici Prve gimnazije.

Sudionici su bili informirani o monografiji i didaktičkom materijalu „Europska unija za mlade“ čija je svrha podizati svijest osnovnoškolaca, srednjoškolaca i studenata o europskoj pripadnosti, osvješćivati ih o prednostima povezivanja država u integraciju, upoznati ih s osnovnim pojmovima i načinom funkcioniranja Europske unije te im detaljnije predstaviti značajke pojedinih država članica i njihov položaj na pojedinim ključnim područjima u usporedbi s drugim članicama. Učiteljima i stručnim suradnicima škola monografija je svakako vodič u izboru nastavnih sadržaja o Europskoj uniji, a u vezi s nastavnim gradivom i drugim predloženim publikacijama o Europskoj uniji, koristan alat za kreiranje nastavnih planova i metoda učenja.

Nadalje, sudionici su bili upoznati s e-učionicom, kao i brojnim tiskanim i elektronskim publikacijama, od kojih posebno valja izdvojiti priručnik i radnu bilježnicu za učitelje „EU u školi“ koji nudi niz načina kako implementirati znanja o Europskoj uniji u različite nastavne predmete. Publikacija zapravo predstavlja dodatno, ali svakako korisno nastavno gradivo za odgojno – obrazovne institucije. Od tiskanih materijala, potrebno je istaknuti i monografiju pod nazivom „Međukulturna komunikacija u poslovnom okruženju Europske unije“ namijenjenu studentima, a čija je svrha razumijevanje međusobne povezanosti kulture i međukulturne komunikacije te izgradnja vlastite međukulturne kompetencije koja služi promicanju ideje tolerancije, sprječavanju sukoba i uspješnoj poslovnoj suradnji s partnerima i poslodavcima iz drugih zemalja.

Saša Trojko, pedagoginja pripravnica