Predstavnici Prve gimnazije sudjelovali na Masovnoj diskusiji u sklopu IPA projekta "28. zvjezdica"

Autor: Janja Banić, 25. 3. 2013.

Učenik 3.b razreda Leon Žganec-Brajša i pripravnica francuskog jezika i književnosti, Martina Bergovec sudjelovali su na Masovnoj diskusiji povodom skorog ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju. Masovna diskusija bila je organizirana kroz IPA projekt „28. zvjezdica“ te se održala u tri veća grada, u Zagrebu, Splitu i Osijeku, 21. ožujka 2013. Masovnoj diskusiji prisustvovali su učenici osnovnih i srednjih škola, studenti i pratnje učenika, a otvorili su je Svjetlana Marijon, predsjednica Udruge Zamisli i Paolo Berizzi, šef Odjela za politička, gospodarska, trgovinska pitanja, tisak i informiranje Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj. Detalje možete pročitati pod "više".

Teme o kojima se diskutiralo bile su sljedeće: obrazovanje i usporedba obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj i onog kojeg pružaju odgojno-obrazovne institucije formalnog obrazovanja zemalja u Europskoj uniji, sigurnost hrane i zaštita potrošača, kultura mladih i kvalitetno provođenje slobodnog vremena, mogućnosti za zapošljavanje sada i nakon ulaska u Europsku uniju, veća odgovornost za političkim djelovanjem mladih u Europskoj uniji te organizirano djelovanje mladih, odnosno aktivno građanstvo i volontiranje. Sudionici su bili podijeljeni u sedam grupa kojima je sedam različitih moderatora predstavilo svaku temu. Moderatori su postavili tri ključna pitanja, a sudionici su odgovarali i raspravljali prema vlastitom mišljenju i saznanju.

Rasprava je bila izuzetno korisna i konstruktivna sa puno novih informacija i poznanstava. Ova je masovna diskusija zaista bila primjer demokratskog diskutiranja u kojem je svatko imao pravo na slobodno izražavanje uz međusobno uvažavanje i poštovanje.

Na završetku diskusije svaki od moderatora je iznio zaključak. Generalno mišljenje koje vlada jest da bi mladi htjeli biti više uključeni i uvažavani u različitim područjima, ali da postoji očita potreba za većom dostupnošću informacijama.