U sklopu terenske nastave iz predmeta Sociologija učenici Prve gimnazije posjetili Islamski centar u Zagrebu

Autor: Janja Banić, 24. 3. 2013.

22.03.2013. učenici Prve gimnazije su u sklopu nastave iz sociologije otišli u obilazak Islamskog centra u Zagrebu. Po dolasku u Zagreb ušli smo u predvorje samog centra izuli naše cipele, ženski dio se pokrio maramama i tada smo ušli u samu džamiju. U džamiji nam je  imam održao predavanje upoznajući učenike na taj način s temeljnim vjerovanjima u islamu. Učenici su sa vrlo velikim zanimanjem pratili njegove riječi, a onda je na red došao i najzanimljiviji dio kada su učenici imali priliku pitati sve što ih zanima u vezi islama. Pitanja su bila vrlo konkretna i popraćena temeljnim saznanjima koja smo učili u školi. Učenike je zanimalo kakav je točno danas položaj žena u islamu, zašto pokrivaju kosu, a neke i lice, koja je razlika između sunita i šiita, kakav je stav islama u vezi kontracepcije i zdravstvenog odgoja u školama, što to piše u Kur'anu, imaju li oni sakramente, kako izgleda post za vrijeme Ramazana i slično. S obzirom da je bio petak, muslimanski molitveni dan, imali smo sreće prisustvovati samom obredu molitve koja za njih predstavlja jedan od 5 stupova islama, a mole se 5 puta dnevno. Zahvalili smo se našim domaćinima, te smo odlučili otići prošetati Gornjim gradom u Zagrebu i učenike upoznati s najvažnijim političkim institucijama na Markovu trgu i  nekim ličnostima koje učenici spominju u školi kao što je to Dora Krupićeva, Marija Jurić Zagorka, Antun Gustav Matoš... Slijedio je povratak u Varaždin uz slušanje nogometne utakmice Hrvatska – Srbija u autobusu na radiju  i glasno navijanje.

Ivana Žnidarić Kajić, prof.