ERASMUS + Transforming Europe …through artistic visions od war and peace - mobilnost naših u Essenu

Autor: Janja Banić, 20. 4. 2018.

I taman kad ste pomislili da ste sve aktivnosti ovogodišnjih Erasmus+ projekata vidjeli (i dovoljno rano da ne nastupi apsolutna zastara aktualnosti materijala), stiže ovaj post i fotografije iz njemačkog Essena, gdje se od 12. do 16. ožujka održao peti modul projekta mobilnosti pod naslovom „Transforming Europe 1914. – 1918.“ Emily Plantak (4.d), Ana Sajko (3.c), Lana Premuž, Klara Poljak i Lovro Magdalenić (3.a) uputili su se u pratnji profesorice Ive Pintarić Mandić u avanturu koja je uključivala (za neke od njih prvi) let avionom, a potom i susret s vršnjacima iz Nizozemske, Danske, Poljske i Njemačke. U pet dana trajanja projekta učenici su, što u prostorijama škole-domaćina Goetheschule Essen, što na izletima u okolne gradove (Duisburg i Köln), a na kraju kroz susret s lokalnim zastupnikom Europskog parlamenta, osvještavali značenje Prvog svjetskog rata i njegov utjecaj na vizualne umjetnosti, pa potom i nove likovne vrijednosti koje su donijele političke i sociokulturološke promjene u Europi. No sve ih je ipak najviše motivirala činjenica što su brzo pronašli zajednički jezik - naravno, i likovni; u dvije su radionice kreirali radove inspirirane antiratnom poezijom nastalom tijekom ratne i poratne faze te izradili 100 gipsanih kocaka sa simbolom mira, crvenim makom, kako bi od njih stvorili spomenik univerzalne antiratne simbolike. Našu su petorku ugostile obitelji učenika Goetehschule, pa stoga ne sumnjamo da su uživali u autohtonoj atmosferi njemačkog gostoprimstva. Tijekom projekta pridružili su nam se i učenici i profesori iz Portugala koji su se tih dana zatekli u Goetheschule na razmjeni. Nepotrebno je spomenuti da smo se vratili kući prepuni odličnih dojmova...

prof. Iva Pintarić Mandić