Provođenje istraživanja Biblioterapijske kompetencije u nastavi književnosti

Autor: Janja Banić, 1. 12. 2017.

Za potrebe istraživačkog projekta Biblioterapijske kompetencije u nastavi književnosti koji se provodi pri Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu pod vodstvom doc. dr. sc. Davora Piskača, suradnice na projektu Nine Lekić, mag. educ. croat., i psihologinje doc. dr. sc. Adrijane Bjelajac, stručne suradnice na projektu,  primjenjuju anketni upitnik o tome kako učenici prepoznaju emocije u književnom tekstu. S provođenjem istraživanja suglasna je Agencija za odgoj i obrazovanje te Ministarstvo znanosti i obrazovanja (KLASA: 602-01/17-01/00516, Zagreb, 13. studenog 2017.). Cilj je ovog istraživanja ispitati prepoznavanje emocija u književnom tekstu. Važno je naglasiti kako ispitivanje nije vezano niti uz kakvu evaluaciju niti bilo kakvo ocjenjivanje bilo koga. Istraživanje se provodi u skladu s Etičkim kodeksom istraživanja s djecom. Sudjelovanje učenika bit će u potpunosti anonimno i dobrovoljno. Nitko neće moći znati što je pojedini učenik zaokružio zbog toga što učenici ubacuju svoje anketne listiće izravno u zatvorenu kutiju. Ispituje se grupa učenika pa se osobni podaci poput imena i prezimena neće niti tražiti, niti su potrebni za istraživanje. Osim toga i svi ostali opći podaci dobiveni u ovom istraživanju su strogo povjerljivi i čuvani. Također, učenik može u bilo kojem trenu odustati od istraživanja bez ikakvih posljedica. Dakle, samo učenici koji žele mogu pristupiti ovom istraživanju i ispuniti anketni upitnik koji je potpuno anoniman i sastoji se od dva dijela. U općem se dijelu postavlju četiri opća pitanja u kojima se navodi dob, spol, razred te najčešća ocjena iz književnosti, a u stručnome dijelu anketnog listića učenici bi mogli dati svoju emocionalnu procjenu tekstova koje bismo priložili. Popunjavanje upitnika u prosjeku traje oko 10 minuta. Ukoliko nastavnici žele pristupiti ispitivanju, oni isto tako mogu ispuniti anketni upitnik u kojem će moći odgovoriti na četiri opća pitanja o općim podacima nastavnika obuhvaćajući spol, godine rada u nastavi književnosti, poznavanje pojma biblioterapija te učestalost korištenja metode „prepoznavanja emocija“ u književnom tekstu. Isto tako i nastavnici mogu ispuniti stručni dio anketnog listića i dati svoju emocionalnu procjenu teksta. Na kraju želimo naglasiti kako su istraživanje i obveze istraživača usklađene s Etičkim kodeksom Sveučilišta u Zagrebu i Etičkim kodeksom istraživanja s djecom. U skladu s tim, obavijestit ćemo nastavnike, roditelje i učenike o svrsi načinu provođenja istraživanja te prikupiti njihove suglasnosti.

Poruke bivših učenika

Našu su nam 380. godišnjicu čestitali mnogi bivši učenici, neki od njih poslali su nam svoje poruke koje ćemo tijekom godine ovdje objavljivati.

Zvonimir Vlah

« Siječanj 2018 »