Učenici Prve sudjelovali u projektu Simulirana sjednica Sabora za srednjoškolce

Autor: Janja Banić, 16. 5. 2017.

Naši su učenici 15.05.2017. bili aktivni sudionici državne smotre iz Građanskog odgoja i obrazovanja, projekta pod nazivom Simulirana sjednica Sabora za srednjoškolce. Učenici su na jedan dan postali saborski zastupnici i sudjelovali u samoj sjednici koja je bila rezultat dvomjesečne pripreme u sklopu nastave izbornog predmeta Politika i gospodarstvo. Prijedlog zakona koji su učenici razmatrali i na temelju kojeg su pisali amandmane bio je zakon o mirenju. Simuliranu sjednicu Sabora otvorila je Ružica Šimunović iz službe za građane koja je inicijator i začetnik ovog projekta u Hrvatskom saboru. Nakon konstituiranja Sabora simulirane sjednice učenici su izlagali ispred Klubova zastupnika, dvaju odbora, pojedinačno iz saborskih klupa i nakraju su podnosili amandmane koje su izglasavali koristeći se stvarnim , službenim karticama za glasanje naših zastupnika. Naš predstavnik i govornik ispred Kluba zastupnika Ivana Gundulića bio je Arian Peharda koji je držao govor iz saborske govornice. Naši učenici zastupnici bili su: Marinela Hrupec, David Jadanić, Kristina Pintarić, Dorijan Pintarić, Eleonora Detić, Ines Šebijan i Helena Bukal. Po završetku sjednice učenicima su se obratili nazočni gosti i učenike je pozdravio zastupnik Ivan Vrdoljak. Također učenicima je vrlo kvalitetan govor održao i sudac Visokog Trgovačkog suda RH Srđan Šimac, jedan od pokretača procesa mirenja u našoj državi. Učenicima je naglasio važnost rješavanja sporova na ovakav način i čestitao im na svim prijedlozima, načinu kako su iznijeli svoje prijedloge i argumentirano ih podastrijeli javnosti na jednom izuzetno visokom nivou. Nakon održanih govora učenici i mentori bili su pozvani na saborski ručak i time završili svoj jednodnevan zastupnički dan u domu demokracije RH. Učenike su pripremale profesorice Nada Šprem i Ivana Žnidarić Kajić, a govore je lektorirala profesorica Tatjana Ruža. Fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

« Svibanj 2018 »