Učenici Prve sudjelovali u projektu Simulirana sjednica Sabora za srednjoškolce

Autor: Janja Banić, 16. 5. 2017.

Naši su učenici 15.05.2017. bili aktivni sudionici državne smotre iz Građanskog odgoja i obrazovanja, projekta pod nazivom Simulirana sjednica Sabora za srednjoškolce. Učenici su na jedan dan postali saborski zastupnici i sudjelovali u samoj sjednici koja je bila rezultat dvomjesečne pripreme u sklopu nastave izbornog predmeta Politika i gospodarstvo. Prijedlog zakona koji su učenici razmatrali i na temelju kojeg su pisali amandmane bio je zakon o mirenju. Simuliranu sjednicu Sabora otvorila je Ružica Šimunović iz službe za građane koja je inicijator i začetnik ovog projekta u Hrvatskom saboru. Nakon konstituiranja Sabora simulirane sjednice učenici su izlagali ispred Klubova zastupnika, dvaju odbora, pojedinačno iz saborskih klupa i nakraju su podnosili amandmane koje su izglasavali koristeći se stvarnim , službenim karticama za glasanje naših zastupnika. Naš predstavnik i govornik ispred Kluba zastupnika Ivana Gundulića bio je Arian Peharda koji je držao govor iz saborske govornice. Naši učenici zastupnici bili su: Marinela Hrupec, David Jadanić, Kristina Pintarić, Dorijan Pintarić, Eleonora Detić, Ines Šebijan i Helena Bukal. Po završetku sjednice učenicima su se obratili nazočni gosti i učenike je pozdravio zastupnik Ivan Vrdoljak. Također učenicima je vrlo kvalitetan govor održao i sudac Visokog Trgovačkog suda RH Srđan Šimac, jedan od pokretača procesa mirenja u našoj državi. Učenicima je naglasio važnost rješavanja sporova na ovakav način i čestitao im na svim prijedlozima, načinu kako su iznijeli svoje prijedloge i argumentirano ih podastrijeli javnosti na jednom izuzetno visokom nivou. Nakon održanih govora učenici i mentori bili su pozvani na saborski ručak i time završili svoj jednodnevan zastupnički dan u domu demokracije RH. Učenike su pripremale profesorice Nada Šprem i Ivana Žnidarić Kajić, a govore je lektorirala profesorica Tatjana Ruža. Fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

Poruke bivših učenika

Našu su nam 380. godišnjicu čestitali mnogi bivši učenici, neki od njih poslali su nam svoje poruke koje ćemo tijekom godine ovdje objavljivati.

Zvonimir Vlah

« Listopad 2017 »