Podsjećamo: petak, 7.4., nordijsko hodanje - proljeće je, probudite se!

Autor: Janja Banić, 28. 3. 2017.

Ova aktivnost druga je u nizu aktivnosti pod zajedničkim nazivom "Proljeće je ... probudi se : -)" koje u Prvoj gimnaziji Varaždin organiziraju pedagoginja Renata Čelik, prof. i psihologinja Željka Pačalat, prof. u suradnji sa Klubom nordijskog hodanja Varaždin pod vodstvom gospodina Srećka Radulovića.

Program:
14,15 - 14,45 - predavanje o nordijskom hodanju s prezentacijom, višenamjenska dvorana
14,45 – 17:00 (18:00) - nordijsko i obično hodanje do Drave i natrag

Ruta hodanja: Prva gimnazija - Preradovićeva - Kukuljevićeva - Međimurska - do dravskog mosta - obalom niz Dravu do Arena centra (moguće osvježenje i kratka pauza) - ulica Ivana Severa - Miškinina - kroz pothodnik - ulica kralja Petra Krešimira - do Prve gimnazije

Ruta ima 5200 metara i može se svladati za 1,5 do 2,5 sata (ovisi o tempu).

Nekoliko važnih detalja:
· zbog sigurnosti važno nam je znati broj hodača, stoga molimo zainteresirane da se do 3.4. do 12:00 sati jave svojim predstavnicima Vijeća učenika. Osim učenika i nastavnika drago bi nam bilo vidjeti roditelje, bake i djedove.
- poželjno je donijeti svoje štapove, no nije nužno. Svi željni hodanja u dobrom društvu su dobrodošli
- uzeti vodu za hidrataciju i obući se slojevito

Cilj svih aktivnosti je djelovati preventivno te potaknuti na promišljanje o zdravlju i zdravom životnom stilu te kvalitetnim načinima provođenja slobodnog vremena.
Pridružite nam se i svojim sudjelovanjem podržite naše aktivnosti.  Veselimo se  :-)

Općenito o dobrobitima nordijskog hodanja možete pročitati pod "više".

· Aktivno uključenje 90% mišića tijela
· Kalorijska potrošnja povećana 20-40% i sa većim udjelom tjelesne masti u odnosu na obično hodanje
· Subjektivni osjećaj naprezanja manji nego kod hodanja bez štapova
· Umanjeno opterećenje zglobova nogu za 30%
· Pogodno za sve dobne skupine,čak i za one koji se ne kreću dovoljno zbog težine, bolnih zglobova ili problema s ravnotežom
· Umanjuje ili rješava probleme sa bolnim ili napetim ramenima, vratom i leđima zbog sjedilačkog načina života, na poslu za računalom, a često i u slobodno vrijeme
· Na siguran i ugodan način povećava razinu srčanožilne i plućne kondicije i zdravlja
· Uspravlja držanje jačanjem mišića leđa i stabilizatora trupa
· Potiče bolji rad unutarnjih organa
· Poboljšava raspoloženje i neutralizira negativne učinke psihičkog stresa

Ukoliko odlučite da ova aktivnost odgovara vašem životnom stilu preporučamo da se učlanite u klub i pod stručnim vodstvom trenirate hodanje.
(Klub nordijskog hodanja Varaždin, Križanićeva 92, Varaždin, Tel.: 099/829 47 99 – predsjednik, 099/683 71 11 – tajnica, e-mail: klubnh.varazdin@gmail.com www.klubnh.varazdin.hr)