Mobilnost Erasmus+: učenici i profesor Prve u Rotterdamu

Autor: Janja Banić, 16. 3. 2017.

U sklopu jednog od tri projekta Erasmus+ koji se trenutno provode u našoj školi, a pod naslovom "Transforming Europe: WWI and Its Consequences 1918 - 2018" učenici Prve gimnazije Varaždin: Leonarda Bosilj (3. IB), Katarina Meštrović (3. IB), Katarina Plantak (3. IB), Vida Vertuš (3. D) i Anton Weisz (3. IB), u pratnji prof. Ivana Lončara, boravili su u razdoblju od 05.03. - 11.03. 2017. na radnom skupu u organizaciji Rotterdam Internationl Secondary School u Rotterdamu. Tema radnog tjedna "Transforming Europe through the Continuing Impact of Technological and Scientific Developments during WWI" bila je podijeljena u 5 segmenata prema školama iz Poljske, Nizozemske, Hrvatske, Njemačke i Danske. Rotterdam je pripremio dokumentarni film pod nazivom "Aeronautical Photography", Varaždin filmski prikaz "Code-breaking in WWI", Essen je obradio "Chemical innovations", Ikast temu "Psyhological impact (shell shock and PTSD), a Lublin"Radio, telephony, and moving picture". Radno okupljanje imalo je kao glavni cilj proizvesti zajednički dokumentarni film o utjecaju i nasljeđu tehnološkog i znanstvenog razvoja stvorenog tijekom Prvog svjetskog rata. Glavninu istraživanja, priprema i snimanja izvedeno je u školama tjednima prije okupljanja a u Rotterdamu učenici su svoje uradke prepravljali, dotjerivali i prilagođavali prema zajedničkoj koncepciji. Zadnji dan boravka u petak 10.03. film je prikazan na svečanom okupljanju u školskoj dvorani pred svim sudionicima i uzvanicima. U sklopu radnog tjedna izvedeno je i putovanje u Belgiju gdje smo posjetili muzej In Flanders Field Museum u Ypres-u i gdje smo mogli razgovarati sa stručnjacima o pojedinim aspektima ratnih aktivnosti. Nakon noćenja u Peace Village Hostelu krenuli smo razgledavati Death Cells Poperinge muzej, Sanctuary Wood Museum, Passendale Research Centre, St. Julien Canada War Memorial te na kraju Hooge Crater Museum. U četvrtak popodne 09.03. razgledavali smo središte grada i posjetili Museum Boijmans van Beuningen. Radni tjedan bio je izvanredno sadržajan, besprijekorno organiziran i učenici će se sa jako pozitivnim emocijama prisjećati boravka u Rotterdamu. Sljedeće okupljanje će se održati u Varaždinu 17. - 23. rujna 2017. Fotografije s mobilnosti pogledajte na našoj Facebook stranici.