Vesela i originalna Večer matematike 2016. u Prvoj

Autor: Janja Banić, 5. 12. 2016.

Večer matematike projekt je Hrvatskog matematičkog društva u koji se Prva gimnazija Varaždin uključila već treću godinu. Ideja je da se nizom interaktivnih radionica potiče izgradnja pozitivnog stava prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu, zabavnu, stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo. Cilj je Večeri matematike popularizacija matematike te poticaj učenika za nastavak matematičkog obrazovanja. Kao i svake godine prvog četvrtka u prosincu (ove je godine to bio ujedno i prvi dan prosinca), kroz školu pustimo virus matematike u nadi kako ćemo zaraziti što više učenika i profesora. Ove smo godine u tome bili zaista uspješni. Profesori matematike osmislili su Potragu za blagom, skup radionica (postaja potrage) u kojima su sudjelovale ekipe po četvero učenika. Postaje su bile: Zagonetke, Kakuro, Memory, Origami, Instagrami, Pilce o plakatima u „matematičkom“ hodniku, Broj, a za finale Kviz. Iskoristili smo opremu koji škola posjeduje te je većina radionica provedena na računalima, tabletima… Profesorima je provođenje „potrage“ pomoglo provesti dvadesetoro učenika asistenata. Ovisno o uspješnosti, ekipe su usmjeravane na iduće postaje u potrazi. Sudjelovalo je 16 ekipa vrlo maštovitih imena:  Florenca, Fraerčine, Salmonela na oko, Zločesti gusari, Adicijske kraljice, Četverac na pariće, F-rula, Sierpinskijevi trokuti, Ravnala za kosu, Dramuljaž, Volimo hrvatski, πtagorine djevojke, Super kul tim, Q.E.D., Legende na kvadrat, Prva klupa. Uspjeli smo osmisliti pravila kojima smo gotovo sve ekipe vodili do finala, gdje su završili  Q.E.D., Salmonela na oko, πtagorine djevojke i  Sierpinskijevi trokuti. Čestitamo ekipi Q.E.D.-a na pobjedi, kao i svima ostalima na sudjelovanju. U privitku možete pronaći popis ekipa i sudionika, asistenata, postaje lova na blago, a na FB stranici škole i snimljene fotke. Svi smo se dobro zabavili!

Aktiv profesora matematike

Priloženi dokumenti: