Gulaš, salaš i DSD – Dreiländercamp u Kovačici

Autor: Janja Banić, 10. 6. 2016.

Dobrosusjedski se odnosi mogu razvijati i kroz nastavu za Njemačku jezičnu diplomu – to je dokazalo sedamnaest učenika prvih razreda naše škole, sudionika Jezičnog kampa za nastavu DSD-a koji je od 19. do 23. svibnja održan u Kovačici, Vojvodina. Nastavak je ovo projekta koji provodi Centralni ured za nastavu njemačkog jezika u inozemstvu  (ZfA), s voditeljem i koordinatorom Borisom Menrathom, čiji je cilj ne samo pripremiti učenike-polaznike nastave DSD-a za uspješno polaganje ispita, već i zbližiti srednjoškolce triju država u regiji/susjedstvu: Hrvatske, Slovenije i Srbije. Tako je Prva gimnazija, kao i na prethodni kamp, održan u rujnu 2015., poslala svoje mlade snage: Klara Bohnec, Lovro Magdalenić, Noa Minđek (1.a), Lucija Namjesnik, Ana Šobak (1.b), Katja Babić, Hana Golub, Ian Mađarić (1.d), Leonarda Kišić, Ana Srebačić (1.e), Marta Frlin (1.f), Marija Paljak (1.g) te Fabijan Blaži, Helena Ciglar, Klarisa Kreš, Katarina Meštrić i Elena Pirović (1.h) zajedno su s učenicima Gimnazije Ptuj, Filološke gimnazije iz Beograda i Deutsche Schule Belgrad u četiri dana intenzivnog programa naučili kako prikupiti, obraditi i prezentirati materijal na usmenom dijelu ispita na nivou DSD I; uz to su i probali autohtoni mađarsko-vojvođanski gulaš i „pužoliku“ tjesteninu u ambijentu salaša i uz osebujnu zvučnu kulisu varoške (i ine) muzike. Naravno da se u takvoj atmosferi nije bilo teško zbližiti s vršnjacima i pronaći zajedničke teme, osim želje da uspješno polože DSD ispit i nastave učiti njemački jezik na malo drugačiji način. Pratiteljice naše ekipe, profesorice Gertrud Rehner-Braisch i Iva Pintarić Mandić, s ponosom mogu istaknuti da su učenici Prve gimnazije bili izuzetno aktivni i  ponekad sami sebe iznenadili vlastitim znanjem i vještinama. Radujemo se slijedećem jezičnom kampu, ma gdje on bio, a fotografije sa ovogodišnjeg pogledajte na Facebook stranici škole!