Kinoteka u travnju: SHAKESPEARE

Autor: Zdenko Antolković, 6. 4. 2016.

Budući da se u travnju obilježava 400. obljetnica smrti velikih renesansnih pisaca Miguela de Cervantesa i Williama Shakespearea, i filmovi u Kinoteci bit će posvećeni tome.

KRVAVO PRIJESTOLJE (THRONE OF BLOOD), japanski klasik, pogledat ćemo 7. travnja.  Film je remek-djelo slavnoga Akire Kurosawe, jednoga od najvećih japanskih redatelja svih vremena. Riječ je o iznimno uspjeloj, iako slobodnoj, adaptaciji glasovite tragedije “Macbeth” Williama Shakespearea. Priča, smještena u feudalni Japan, prikazuje zastrašujući slučaj slavohlepna ratnika koji je u stanju poduzeti sve ne bi li se domogao vlasti.
ROSENCRANTZ I GUILDENSTERN SU MRTVI (ROSENCRANTZ AND GUILDENSTERN ARE DEAD) na redu je 14. travnja. Sjećate li se Rosencrantza i Guildensterna iz tragedije “Hamlet”? Ta dvojica Hamletovi su nekadašnji prijatelji sa sveučilišta i nalaze se na dvoru u Helsingöru. Rosenkrantz i Guildenstern epizodni su likovi u “Hamletu”, no u filmu se oni nađu u središtu tragedije i misle da su protagonisti te su događaji iz Hamleta sagledani iz njihove vizure.
ANONIMUS (ANONYMOUS) bit će prikazan 21. travnja. Film je ponovno intenzivirao debatu oko toga tko je pravi autor djela koja danas znamo pod imenom Williama Shakespearea iz Stratford-upon-Avona. Njemački redatelj Roland Emmerich bavi se pitanjima: tko je zapravo bio Shakespeare? Je li Shakespeare bio varalica? U filmu se otvoreno sugerira da je anonimni autor svih njegovih djela u stvarnosti bio Edward de Vere, sedamnaesti grof od Oxforda.

Uz navedeno napominjemo i da će se Kinoteka u travnju održavati četvrtkom u 14.10 u učionici 23.

Vidimo se! smiley

Učenici i profesori sa svojim se komentarima, prijedlozima i pitanjima mogu javiti  na e-adresu: ivana_pintaric@email.t-com.hr