Izložba fotografija povodom Međunarodnog dana iskorjenjivanja siromaštva

Autor: Janja Banić, 16. 10. 2015.

U holu škole postavljena je izložba fotografija povodom Međunarodnog dana iskorjenjivanja siromaštva koji se obilježava 17. listopada svake godine. Fotografije na izložbi osvojile su Pulitzerovu nagradu, a podsjetnik su svima nama koliko smo sretni i koliko bi trebali biti zahvalni na svemu što imamo. Cilj izložbe je jačanje osjetljivosti na svijet oko nas te želja da ne budemo zaslijepljeni našom sebičnom prirodom i interesima. Ovo je tek prva od nekoliko planiranih izložbi/aktivnosti posvećenih očuvanju i zaštiti ljudskih prava. Prema UN-ovom izvješću, oko 800 milijuna ljudi još je gladno i živi u siromaštvu, unatoč tome što su UN-ovi milenijski razvojni ciljevi (MDGs) najuspješnije mjere za borbu protiv siromaštva u povijesti. Broj ljudi koji žive u ekstremnom siromaštvu s manje od 1,25 dolara dnevno se više nego prepolovio, na 836 milijuna s 1,9 milijarde 1990., navodi UN u izvješću u kojem se analiziraju rezultati osam razvojnih ciljeva iz Milenijske deklaracije iz 2000. „"Nakon tih dubokih i konzistentnih postignuća, znamo da se ekstremno siromaštvo može iskorijeniti u jednoj generaciji“ rekao je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u priopćenju. "Milenijski ciljevi su iznimno pridonijeli tom napretku i pokazali nam da vlade, poslovna zajednica i civilno društvo mogu zajednički postići iznimne rezultate“ dodao je. No, napredak nije ujednačen po kontinentima i državama, upozorava UN i dodaje da se novi održivi plan razvoja treba usredotočiti na nejednakosti kako bi se poboljšao život najsiromašnijih i najranjivijih ljudi. Svjetski čelnici okupili su se na UN-ovom summitu u rujnu 2015. godine kako bi se postigao napredak u usvajanju i implementiranju niza novih razvojnih ciljeva poznatih kao Održivi razvojni ciljevi (SDGs) kojima je cilj iskorijeniti ekstremno siromaštvo do 2030. godine. Izložbu su postavile pedagoginje Renata Čelik, prof. i Margareta Maletić, prof.