Posjet učenika Prve gimnazije Varaždin Hrvatskom saboru

Autor: Janja Banić, 11. 11. 2013.

Hrvatski sabor, najviše predstavničko tijelo građana u našoj zemlji, mjesto je na kojem se odlučuje o mnogim, ako ne i svim važnim pitanjima hrvatskog društva i države. U Saboru se donose zakoni, a preko saborskih zastupnika narod ostvaruje vlast. Kao takav, predmet je velikog interesa javnosti, pa tako i učenika Prve gimnazije, točnije polaznika fakultativne nastave politike i gospodarstva, koji su ga, pod vodstvom i pratnjom mr. sc. Nade Šprem, prof., Tomislava Špoljarića, prof. i Nikole Ivančića, mag. pol. posjetili 7. studenog. Taj, već tradicionalni posjet, ove je godine uključivao nekoliko aktivnosti. Detalje je opisao naš učenik Leon Žganec-Brajša i možete ih pročitati pod "više".

Nakon pregleda i sigurnosnih provjera, ušli smo u prostore Sabora, gdje nas je dočekala stručna suradnica saborske Službe za građane, koja nas je vodila i bila s nama cijelo vrijeme boravka u zgradi Sabora. Prvi dio našeg posjeta trebao je biti razgovor sa saborskim zastupnicima, iz sjeverozapadnog dijela Hrvatske, no nitko od pozvanih i(li) obaviještenih zastupnika nije došao te smo se, nakon uzaludnog čekanja u Dvorani Josipa Šokčevića, nekadašnjoj vijećnici Županijskog doma Sabora, uputili u razgled ostatka zgrade ne postavivši, nažalost, saborskim zastupnicima ni jedno pripremljeno pitanje. Tijekom razgleda saborskih prostora, uz iscrpna tumačenja djelatnice Sabora, vidjeli smo dvorane i prostore u kojima svakodnevno rade i odluke donose saborski zastupnici, od kojih smo neke i sreli u prolazu. Nakon šetnje saborskim prostorima, ušli smo na galeriju za posjetitelje, s koje smo pratili tijek poslijepodnevnog dijela sjednice toga dana. Na rasporedu je bila rasprava o Zakonu o potrošačkom kreditiranju, točnije njegovo drugo čitanje. Iako je to iznimno važan zakon za velik broj hrvatskih građana koji bi zbog njega trebali olakšati svoj položaj prema bankama koje su ih kreditirale, raspravi su se odazvali tek malobrojni zastupnici, no ipak smo čuli polemike i argumentirane rasprave između njih i ministra financija. Time je i naš posjet Saboru završen, pruživši nam uvid u način rada najvišeg hrvatskog zakonodavnog tijela, njegovu važnost, ali nažalost i mane koje i ta, kao i mnoge  druge institucije, posjeduje.

Pripremio:

Leon Žganec-Brajša