Noć muzeja 2013.

Autor: Janja Banić, 19. 1. 2013.

Dragi gimnazijalci, Grad Varaždin sudjeluje u Noći muzeja 2013., manifestaciji koja će se održati u petak, 25. siječnja 2013. godine. Pod "više" možete doznati detalje. Kao škola koja svoju sklonost tradiciji promiče raznim projektima očuvanja baštine, pozivamo sve naše učenike da posjete postave Gradskog muzeja Varaždin.

Projekt GMV-a "Spasimo kulturnu baštinu"

I ove godine Gradski muzej Varaždin uključuje se u nacionalnu manifestaciju Noć muzeja 2013., koja će se u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva održati u desecima hrvatskih muzeja te je jedna je od najposjećenijih godišnjih kulturnih događanja u Hrvatskoj. Ovogodišnja Noć muzeja održava se u petak, 25. siječnja kada će, u većini hrvatskih muzeja pa tako i u varaždinskome, izložbeni postavi biti otvoreni za posjetitelje od 18 sati do 1 sat iza ponoći, a ulaz na sve programe bit će besplatan.

Ovogodišnji program Gradskog muzeja Varaždin u okviru Noći muzeja obuhvaća stalne izložbene postave Kulturnopovijesnog odjela u Starome gradu te Entomološkog odjela Svijet kukaca u palači Herzer, a uz to se mogu razgledati i izložbe o dvojici uglednih i zaslužnih Varaždinaca, otvorene koncem prošle godine. U prostoru palače Sermage postavljena je retrospektivna izložba slikara, scenografa, ilustratora i gimnazijskog profesora Pavla Vojkovića (1912.-2006.), dok se u palači Herzer može razgledati izložba o Krešimiru Filiću (1891.-1972.), sabiratelju kulturne baštine, osnivaču i prvom ravnatelju varaždinskoga muzeja te svestranom kulturnom djelatniku.

Osim tih programa, varaždinski muzej organizira i posebnu akciju pod geslom Spasimo kulturnu baštinu!. Kupnjom prigodnih suvenira posjetitelji će se imati prilike izravno uključiti u prikupljanje novčanih sredstava namijenjenih restauraciji i otkupu predmeta za muzejski fundus te na taj način sudjelovati u jednom od najvažnijih segmenata muzejsko-galerijske djelatnosti. Iz zbirke Povijesnog odjela GMV-a za tu je akciju izdvojen nalaz rimskog novca iz Petrijanca, s 27.735 komada novca, težine više od stotinu kilograma (!). Da bi se taj vrijedan nalaz sačuvao i prikladno izložio u budućem stalnom postavu arheologije i povijesti, potrebno ga je restaurirati.

Također, za fundus Kulturnopovijesnog odjela GMV-a ponuđena je na otkup večernja haljina s početka XX. stoljeća, izrađena u jednoj newyorškoj radionici, a pripadala je Ljerki i Zori Goger iz poznate varaždinske obrtničke obitelji. S obzirom na njezinu kulturno-povijesnu vrijednost, haljina bi bila stalni izložak u postavu Moda i odijevanje kroz stoljeća, koji se uskoro planira otvoriti u dijelu Staroga grada. Muzeju se na otkup za galerijski fundus nudi i slika Pavla Vojkovića Praznički dan, iz 1960. godine. Najveći dio svojega opusa Vojković je donirao u fundus Galerije starih i novih majstora GMV-a pa bi se otkupom spomenute slike galerijska zbirka upotpunila, a time i cjelovitije sačuvalo umjetničko stvaralaštvo jednog od najvažnijih varaždinskih slikara.

Budući da je prošle godine u hrvatskoj Noći muzeja varaždinski muzej zabilježio gotovo 9.000 posjetitelja, veliko zanimanje publike za tu manifestaciju očekuje se i ove godine, uz najavu da će se još jedna muzejska noć u Varaždinu tradicionalno održati i u svibnju, u sklopu Europske noći muzeja.