Projekt "Navek" osvojio drugo mjesto AIESEC YEC projekta

Autor: Janja Banić, 25. 11. 2012.

Čak dva tima učenika Prve gimnazije Varaždin, među osam odabranih, dobila su priliku predstaviti svoje projekte osmišljene i izrađene u sklopu projekta AIESEC YEC na svečanosti zatvaranja i dodjele nagrada najboljim projektima, 23. studenog 2012., u Prvoj gimnaziji Varaždin. To su ujedno bili i jedini timovi i projekti koji su predstavljali Varaždinsku županiju: projekt „EKO MlijeEKO“ tima u sastavu: Maja Benkus, Rahela Detić i Lucija Matoš, te projekt “Conservation of customs and tradition - Navek” tima u sastavu: Agata Kišić, Marko Kranjec i Mario Hrupec. Odlukom peteročlanog žirija projekt "Navek" osvojio je drugu nagradu. Prvu nagradu osvojio je projekt “L.A.N.D.” autora Alena Šimunića, Domagoja Makara, Lucije Golubić i Nikole Novaka iz Gimnazije "Fran Galović" Koprivnica, a treću projekt „SunEx Enterprise“ autora Davida Spiegla, Frana Klobučara, Matije Šanjuga te Arijana Goluba iz Srednje škole Krapina. Čestitamo svim učenicima koji su sudjelovali, a sve ostale pozivamo da se u projekt AIESEC YEC u našoj školi uključe i sljedeće školske godine! Detalje o samom projektu možete pročitati pod "više".

AIESEC Varaždin, koji djeluje pri Fakultetu organizacije i informatike Varaždin,  je kroz proteklih 8 tjedana organizirao projekt Young (Social) Entrepreneurs in Croatia, edukacijski projekt namijenjen ponajprije učenicima trećeg i četvrtog razreda srednjih škola osmišljen s ciljem da im kroz radionice i razvijanje poslovnih ideja omogući razvoj osnovnih socijalno-poduzetničkih vještina, kako bi bili ukorak sa svim promjenama i potrebama tržišta.

Na projektu je sudjelovalo ukupno stotinjak učenika iz pet škola sudionika - Prve gimnazije Varaždin, Gimnazije Čakovec, Gimnazije Fran Galović Koprivnica, Srednje škole Koprivnica te Srednje škole Krapina. Kroz 6 radionica koje su vodili inozemni praktikanti (Tatiane i Bruno iz Brazila, Antonela iz Rumunjske i David iz Mađarske) učenici su se upoznali s osnovnim konceptima društvenog poduzetništva i osnovnim karakteristikama koje bi svaki društveni poduzetnik trebao imati. Usporedno s radionicama učenici su u timovima radili na razvoju vlastite inovativne ideje i projekta društvenog poduzetništva.

Na taj način pokušava se potaknuti razvoj osnovnih socijalno-poduzetničkih vještina, kako bi učenici u budućnosti nastojali iskoristiti stečeno znanje i vlastitu kreativnost za opće dobro, doprinos lokalnoj zajednici i globalnom društvu.

Na svečanom zatvaranju projekta predstavljeni su najbolji projekti učenika, te je održano svečano uručenje nagrada i diploma za sudjelovanje. U samom izboru najboljih projekata sudjelovali su i partneri projekta Centar za eko-društveni razvoj (CEDRA) i Varaždinska županija.

Svečanom zatvaranju prisustvovali su svi sudionici projekta, partneri, sponzori (Studentski centar, Varaždinska županija, Međimurska županija, Krapinsko-zagorska županija, Gastrocom, Mlinček, restoran Raj, Lacković travel, Alpha-M i drugi), predstavnici medija te svi koji žele saznati kako inovativni mogu biti potencijalni mladi društveni poduzetnici.