Fantastičan rezultat naših učenica na natječaju za najbolji esej

Autor: Nikolina Ivačić, 6. 5. 2021.

Služba za građane Hrvatskoga sabora prvi je puta ove školske godine organizirala natječaj za učenike srednjih škola u pisanju eseja i zastupničkog govora na temu „Trideset godina hrvatske neovisnosti“ u povodu obilježavanja 30-godišnjice proglašenja samostalne i suverene Republike Hrvatske. Na natječaj je zaprimljeno 88 radova učenika srednjih škola. Najbolji rad u kategoriji eseja učenika srednjih škola napisala je naša učenica Ema Priher iz 4. c razreda koja će biti nagrađena nagradom predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića. Učenica Tia Brezovec, također iz 4. c razreda, svojim je radom pisano pohvaljena te je njezin rad jedan od 15 dodatno pohvaljenih najboljih radova. Na natječaju je sudjelovala i učenica Jessica Leonora Soldo iz 4. a razreda. Iznimno smo ponosni na sve tri učenice, a posebne čestitke idu Emi Priher koja je napisala iznimno kvalitetan esej i osvojila prvo mjesto.

Obrazloženje odluke članova Povjerenstva za vrednovanje:

„Prvo mjesto u kategoriji eseja osvojila je Ema Priher koja je vrlo domišljato i znalački povijesnost (povijesne podatke) ukomponirala u svečani domoljubni patos dajući mu osobnu lirsku notu. Rad je odlična zaokružena cjelina s uvodom koji privlači pozornost, razradom koja nosi dublju analizu i efektnim zaključkom. Izvrsno strukturirana esejistička kompozicija. „

Dio eseja Eme Priher možete pročitati ovdje:

„Riječi samostalnost i suverenost zvuče tako moćno i gordo te u svojoj sjeni kriju pobjede i poraze, tužaljke i budnice, bijedu i slavu hrvatskog puka, ratnika i vladara. Upravo je za trenutkom slave, u kojoj će biti opisan tim riječima, hrvatski narod stoljećima žudio“.(...) U 2021. godini, tridesetu godinu zaredom, bez straha, glasno i uzdignute glave, zahvaljujući ustrajnosti hrvatskoga naroda, možemo izgovarati stihove Silvija Strahimira Kranjčevića: O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene. / To moj je, moj je dom!“

Na sljedećem linku možete pročitati više o samom natječaju i nagrađenim učenicima, a također prilažemo i eseje naših učenica Eme Priher i Tije Brezovec na koje smo posebno ponosi. Bravo za naše učenice!

Ivana Žnidarić Kajić, prof.

Priloženi dokumenti:
Esej_-_Ema_Priher,_4._c.docx (16.05 KB)