Jungendkonferenz u Ravensburgu

Autor: Josip Sačić, 6. 11. 2019.

U vremenu od 26.10. – 1.11.2019. grupa učenika – Stela Radek, Leon Klobučarić, Erin Begović i Sven Sekovanić u pratnji profesora Krunoslava Rukelja, sudjelovali su na Jungendkonferenz-u u Ravensburgu na temu održivog razvoja – „Misli globalno djeluj lokalno“.  https://jugendkonferenz.ravensburg.de/?lang=en

Učenici su dobili priliku raspravljati o raznim područjima razvoja i korištenja resursa unutar država koje su sudjelovale u projektu, a to su Njemačka, Izrael, Turska, Bjelorusija, Wales, Italija, Francuska i naravno Hrvatska. Raspravljalo se kroz različite aktivnosti učenika koje su uključivale prethodna istraživanja učenika o potrošnji energije u vlastitim obiteljima, prezentacijama gostiju stručnjaka iz Njemačke na temu klimatskih promjena, radionica, istraživanja povijesne jezgre grada Ravensburga i kreativnih uradaka učenika vezanih uz glazbu, fotografiju, kazalište i film. Terenski rad organiziran je u obliku posjeta ravensburškom reciklažnom dvorištu gdje smo imali prilike vidjeti na koji način građani održivo koriste resurse. Također smo posjetili njihovu eco-friendly pivovaru u kojoj se energija dobiva iz solarnih ploča te biootpada. Osim ekoloških tema, grupa je dobila priliku saznati više o kulturama drugih delegacija, plesovima, pjesmama, znamenitostima te smo u kulturnoj večeri predstavili Hrvatsku ostalim sudionicima konferencije koji su bili iznenađeni informacijama koje smo im prezentirali. Iako su rasprave u nekim segmentima bile donekle površne te se nije ulazilo dublje u probleme i moguća rješenja, imali smo jedinstvenu priliku čuti kako se druge kulture brinu za njihov okoliš te raspravljati o njihovim pogledima na ekološke probleme.

Sven Sekovanić 4.IB, Krunoslav Rukelj, prof.

« Studeni 2019 »