Posjet gradonačelniku

Autor: Vladimir Mikac, 3. 12. 2018.

U sklopu nastave izborne Politike i gospodarstva razredi 4.a, 4.b i 4.d u pratnji profesorice Ivane Žnidarić Kajić u srijedu 28.12.2018. uputili su se u posjet varaždinskom gradonačelniku Ivanu Čehoku. Kliknite na "više" da bi pročitali detalje o posjetu.

Ljubazno ih je dočekao i primio pročelnik Upravnog odjela za poslove gradonačelnika i Gradskog vijeća Grada Varaždina gospodin Dražen Dretar, koji im je zanimljivo ispričao povijest gradske vijećnice i funkcioniranje gradske vlasti u prošlosti, nakon čega ih je poveo do gradonačelnika.

Učenici su bili spremni postaviti brojna pitanja koja su pripremili tijekom nastave. Gradonačelnik je vrlo argumentirano i spremno učenicima odgovarao i  posvetio im  punih sat vremena. Na pitanje o grafitima na zidovima Starog grada, odgovorio je da su grafiti oblik urbane kulture i jedini problem je zabranjeno znakovlje, a moguća rješenja su postavljanje video nadzora, kažnjavanje ili patroliranje. Smatra da su grafiti normalna stvar svakog grada i da ih nema mnogo, no svakako je problem što se pojavljuju po kulturno-povijesnim građevinama. Učenike je također zanimalo planira li se stranački opredijeliti; pripada li ljevici ili desnici. Odgovor je bio negativan i slijedilo je objašnjenje da je u Hrvatskoj teško uopće razlučiti ljevicu i desnicu, osim kad se radi o marginaliziranim skupinama, a ipak postoji stalan rat ‘’svih protiv svih’’ za glavnu riječ. Kad su ga upitali o prijedlogu izlaska na izbore sa 16 godina, odlučio je parafrazirati Charlesa de Gaullea: ‘’Politika je previše važna da bi je prepustili političarima,’’ te dodao: ‘’Na lokalnoj razini, zašto ne?’’

Učenike je zanimao i komentar na to da Varaždin nije uspio dobiti titulu Europske prijestolnice mladih 2021. Gradonačelnik i gospodin Dretar objasnili su da su bili svjesni kako su male bile šanse da bi iz prvog pokušaja dobili tu kandidaturu, no vrijednost prijave leži u tome što su uspjeli napraviti kandidaturu koja je imala najbolji odjek i što su na projektu radili mladi ljudi, te da je jedan od ciljeva sam taj proces i direktno uključivanje mladih u proceduru.

Profesoricu je zanimalo objašnjenje odluke da se klizalište ove godine premjesti s Kapucinskog trga na Stari grad, a gradonačelnik je spremno odgovorio da svi veći europski gradovi svoje kulturno-povijesne spomenike uključuju u život građana, te da je Stari grad savršen za zimsku čaroliju. Također je i objasnio da građani nemaju razloga za brigu, jer travnjak nije dio kulturno-povijesnog spomenika i nije imao nikakvu povijesnu ulogu, već je bio nanošen kako bi se zatrpao jarak pun vode iz doba kad je Stari grad još bio karakterističan tip utvrde zvan Wasserburg.

Učenici su se vrlo zadovoljni posjetom vratili svojim redovim školskim obavezama.

Ena Cesar, 4. d