Knjiga, komp i mob

Autor: Janja Banić, 23. 10. 2017.

19. listopada 2017. u 19 sati, u Odjelu za mlade Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ održana je književna večer „Knjiga, komp i mob“ u kojoj su sudjelovali naši gimnazijalci i članovi LIT-a. Zapravo, bio je to razgovor o knjigama i o svemu onome što se uz knjige i općenito čitanje može povezati. U razgovoru su sudjelovali svi (baš svi!) sudionici nakon čega su četiri literatice – Jelena Benčić, Leonarda Bosilj, Rebeka Petković i Vida Sever – pročitale svoje zadnje pjesme i priče. Budući da su sudionici pokazali zanimanje (pa i potrebu) za slična druženja u kojima se može raspravljati na dogovorenu temu, sljedeći termin našeg sastanka pod istim imenom već je dogovoren. Bit će to drugi tjedan prosinca na istome mjestu. Skupini učenika željnih argumentirane rasprave pridružit će se tada i neki profesori kao njihovi gosti. Sljedeći sastanak oglasit ćemo i na stranicama škole, o detaljima pročitajte pod "više", a fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

Ovo su samo neka pitanja na koja su odgovarali sudionici ove zanimljive večeri i pokrenula zanimljivu komunikaciju:

Što ste zadnje pročitali ili upravo sada čitate? (naslov teksta/djela, autor, vrsta teksta...)

Pratite li nečiji blog?

Čitate li novine (kupujete li ih) ili pratite vijesti na internetu?

Je li čitanje važno za Vas?

Je li na Vaš stav o čitanju utjecala školska lektira?

Što mislite o sadašnjim lektirnim naslovima?

Imate li mogućnost biranja lektirnih naslova u školi?

Koja Vam je knjiga ostala u najboljem sjećanju?

Hoćete li posjetiti ovogodišnji Interliber u studenome?

Što mislite o sajmu knjiga? Trebaju li nam uz kompjutore i mobitele?

Kojim ste knjigama skloniji – papirnatom izdanju ili e-knjigama?

Vjerujete li da se čitanjem knjiga može postati bolja osoba?

Utječe li čitanje na našu osobnost?

U kakvom su odnosu knjiga, kompjutor i mobitel u Vašem životu?

Čitate li knjige po preporuci?

Imaju li utjecaja na Vaše čitanje Vaši nastavnici?

Zašto je čitanje važno?

Može li nas čitanje promijeniti?

Jeste li kad pročitali koji književni ili novinski tekst u cijelosti na mobitelu?

Film ili knjiga? Kino ili komjutorski ekran?