Nova velika nagrada: naša škola jedna od četiri u Hrvatskoj osvojila nagradu "Otisak srca"!

Autor: Janja Banić, 15. 12. 2015.

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, 14. prosinca 2015. na svečanosti u Muzeju Mimara u Zagrebu, dodijelila je svoju godišnju volontersku nagradu „Otisak srca“ za 9 volonterskih inicijativa osnovnih škola i 4 inovativna modela volontiranja u srednjim školama. Nagrade su učenicima – volonterima i ravnateljima škola uručile predsjednica Upravnog odbora Nacionalne zaklade dr.sc. Vesna Vašiček, upraviteljica Nacionalne zaklade Cvjetana Plavša-Matić te voditeljica Razvojnog ureda Marija Boltek. Nagradu za najkvalitetnije i najinovativnije volonterske inicijative u osnovnim školama Nacionalna zaklada dodjeljuje od 2006. godine, a od 2007. godine nagrađuje i najinovativnije modele razvoja volonterstva u srednjim školama. Natječaj je otvoren za sve škole u Republici Hrvatskoj, a svaka nagrada uključuje 10.000,00 kuna za provedbu nagrađene inicijative ili modela volontiranja te plaketu "Otisak srca". Među 4 nagrađene srednje škole je i Prva gimnazija Varaždin sa svojim projektom koji se provodi već treću školsku godinu „Jačanje socijalne osjetljivosti učenika Prve gimnazije Varaždin“. Taj volonterski projekt osmišljen je na inovativan način prema ideji dr.sc. Nine Žganca, a u njega je uključeno svake godine oko 60-ak učenika škole i 10-ak profesora raspoređenih u timove koji se bave zasebnim grupacijama građana. Priopćenje za javnost Zaklade možete pročitati u privitku.

Ovom nagradom Prva gimnazija Varaždin završava i svoju izuzetno uspješnu poslovnu godinu u svim područjima od kojih sada navodimo samo nagrade za kvalitetan rad s učenicima, te projekte:

• Sukladno Prijedlogu aktivnosti i planu i programu rada škola je izabrana među prvih 20 e-Škola u Hrvatskoj.
  •  Prema rezultatima obveznih predmeta ovogodišnje državne mature, učenica naše škole je bila na visokom 7. mjestu od 20 škola, te je primila nagradu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.
  • Svojim projektom „Osnaživanje gimnazijskog obrazovanja provedbom kurikularne reforme STEM i ICT područja škola je odabrana među 18 škola čiji su projekti odobreni za financiranje u iznosu 1.129.430,77 kn.
  • Početkom rujna 2015. godine, škola je počela s provedbom čak četiri Erasmus+ projekta odobrenih ovo ljeto, u ukupnoj vrijednosti od 96.351,00 EUR.
  • Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu dodijelio je školi nagradu i zahvalnicu za kvalitetan rad s učenicima tijekom njihovog srednjoškolskog obrazovanja.
  • Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu dodijelio je posebne zahvalnice za kvalitetan rad se velikim brojem upisanih učenika za 6 srednjih škola u Hrvatskoj, među kojima je i Prva gimnazija Varaždin.
  • Primljena nagrada Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva „Otisak „ srca, kao jedna od samo 4 srednje škole u Hrvatskoj.

Činjenica da je škola, posebno tijekom ove kalendarske godine, uvijek među malim brojem odabranih srednjih škola Republike Hrvatske pri dodjeli priznanja i zahvalnica, te nagrada, projekata i potpora različitih područja, uz izvrsne rezultate državne i međunarodne mature, te županijskih, državnih i međunarodnih natjecanja, govori dovoljno o kvalitetnom i raznovrsnom radu i velikom trudu učenika i profesora škole u nastavnom procesu, ali i tijekom mnogobrojnih odgojno-obrazovnih aktivnosti nakon nastave. Ujedno je to i velika obveza koja predstoji školi, kako bi ostvarila dodatni rast i napredak u sljedećoj godini u kojoj obilježava i svoju 380. godišnjicu, a na zadovoljstvo učenika, roditelja i djelatnika.