Naši učenici osvojili prva mjesta na ACSL natjecanju

Autor: Janja Banić, 29. 5. 2015.

Zahvaljujući odličnim rezultatima u četiri kola prednatjecanja i ove su se školske godine dva tima učenika Prve gimnazije Varaždin, a ujedno i polaznika Centra izvrsnosti iz informatike, uspjela kvalificirati na završno American Computer Science League All-Star natjecanje u SAD-u. Natjecanje je održano u srednjoj školi Timber Creek High School u Orlandu u SAD-u od 21. do 26. svibnja 2015. godine. Učenici su se natjecali u kategorijama Intermediate 5 i Senior 5. U timu Intermediate 5 bili su učenici Ivan Avirović 2.g, Josip Kelava 2.g, Marin Kišić 2.g, Rea Novak 1.g i Ivan Rissi 2.f, dok su tim Senior 5 sačinjavali učenici Mirna Baksa 4.f, Tomislav Gregurić 3.e, Petra Jambriško 4.g, Nikola Šalgaj 4.f, te Filip Vidović 4.f. Učenici su u pojedinačnoj konkurenciji osvojili jedno prvo (Ivan Avirović), dva druga (Ivan Rissi i Filip Vidović) i tri treća mjesta (Marin Kišić, Mirna Baksa i Nikola Šalgaj)! Detalje pročitajte pod „više". a fotografije pogledajte na Facebook stranici škole.

Završno se natjecanje sastoji od dva dijela, tj. od programiranja (ekipno), te od rješavanja problemskih zadataka (individualno). Tim Intermediate 5 prvi je puta od kada naša škola sudjeluje na završnom natjecanju uspio osvojiti maksimalan broj bodova u programiranju, te dodanih 46 bodova u rješavanju problemskih zadataka, a što je bilo dovoljno za peto mjesto po rangu u ekipnom plasmanu. U pojedinačnom plasmanu najviše su se istaknuli učenici Ivan Avirović 2.g sa „perfect score“ i osvojenim prvim mjestom, Ivan Rissi 2.f s osvojenim drugim mjestom i Marin Kišić 2.g s osvojenim trećim mjestom. Tim Senior 5 uspio je osvojiti na kraju sedmo mjesto po rangu, dok su u pojedinačnom plasmanu nabolje rezultate postigli Filip Vidović 4.f s osvojenim drugim mjestom, te Mirna Baksa 4.f i Nikola Šalgaj 4.f s osvojenim trećim mjestom. Voditeljica tima Intermediate 5 na natjecanju bila je Vesna Novosel-Martinić, prof., dok je voditelj tima Senior 5 bio Bojan Banić, prof.

Također vrijedi istaknuti da su učenici Ivan Avirović 2.g, Rea Novak 1.g, Ivan Rissi 2.f, Petra Jambriško 4.g, te Nikola Šalgaj 4.f na završnoj svečanosti dodatno nagrađeni plaketama zbog osvojenih 100% bodova na prednatjecanjima. O iznimnom plasmanu govori činjenica da su na završnom natjecanju sudjelovala 82 tima od ukupno gotovo 300 timova iz cijelog svijeta, među kojima su bila i dva naša.

Osim natjecanja, posjet Orlandu iskorišten je za susret s učenicom Prve gimnazije Varaždin Emom Klarom Vidović koja ovu školsku godinu provodi na učeničkoj razmjeni Rotary kluba. Povod susreta je projekt kojeg provodi grupa učenika naše škole i Hrvoje Kristan, prof. suradnjom preko Skypea i razmjenom različitih sadržaja učenika. Cilj projekta je što intenzivnija suradnja sa školom Lake Brantley High School u svrhu razmjene iskustva, te mogućom razmjenom učenika.

Kao gost, ovoga je puta natjecanje pratio i zamjenik župana Alen Kišić koji je bio iznimno zadovoljan viđenim, te smatra da su učenici bili izvanredni predstavnici Varaždinske županije i Republike Hrvatske u koje će Županija i dalje ulagati iznimna financijska sredstva.

Putovanje su omogučili Varaždinska županija, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, te mnogi sponzori škole. Hvala!