Besplatan Office s 1 TB prostora za pohranu svim učenicima, učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola

Autor: Janja Banić, 19. 12. 2014.

Dana 19. prosinca 2014. godine u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta objavljena je usluga besplatnog korištenja i instalacije alata Office 365 za sve učenike, učitelje i nastavnike hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Rezultat je to suradnje Ministarstva s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom CARNet i tvrtkom Microsoft Hrvatska.

Svim učenicima, učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola ovime je omogućen besplatan pristup alatima Office 365, koji ostvaruju uz korištenje svog elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr. Osim samog korištenja usluga Office 365 iz oblaka, svakom učeniku, učitelju i nastavniku omogućena je i instalacija alata Office 365 Pro Plus na pet računala i pet mobilnih uređaja (tableta, pametnih telefona). Pod "više" pročitajte detalje.

Alati Microsoft Office 365 olakšat će komunikaciju između učenika i nastavnika te omogućiti dijeljenje materijala potrebnih za nastavu, čime će se podići učinkovitost procesa učenja. Alati uključuju: pristup e-pošti s 50 gigabajta slobodnog prostora, pristup OneDrive pohrani podataka u oblaku s jednim terabajtom slobodnog prostora po korisniku, Office alate (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), društvenu mrežu Yammer, kao i Lync koji omogućuje audio i video konferencijske pozive te razmjenu poruka. Korisnici se sa svojim podacima prijavljuju na adresi https://office365.skole.hr i time dobivaju pristup svim Office 365 alatima i aplikacijama. Za korisničku podršku učenici i nastavnici mogu se obratiti CARNetovoj službi podrške na adresu helpdesk@carnet.hr.

Na konferenciji za novinare ovaj su novi projekt predstavili ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar, pomoćnica ravnatelja CARNeta Branka Vuk i direktor tvrtke Microsoft Hrvatska Ivan Vidaković

Ovom prigodom prof. dr. sc. Vedran Mornar istaknuo je kako Ministarstvo sustavno radi na unapređenju nastavnog kurikuluma i uvođenju suvremenih tehnologija u svakodnevnu nastavu. "Usvajanje modernog načina učenja i predavanja gradiva nužno je kako bi se podigla kvaliteta obrazovanja u hrvatskim školama te kako bi mladi mogli konkurirati na tržištu rada i svojim radom i znanjima sudjelovati u napretku hrvatskog gospodarstva" kazao je ministar. Također je i dodao: "Besplatni alati Office 365 uklapaju se u naše aktivnosti promicanja korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavnim i poslovnim procesima škola, s ciljem modernizacije i unapređenja obrazovanja u Hrvatskoj, a podržat će i aktivnosti na nacionalnom projektu e-Škole. Suradnjom s Microsoftom, osigurali smo svakom učeniku, učitelju i nastavniku instalaciju alata Office 365 Pro Plus na pet računala i pet mobilnih uređaja (tableta, pametnih telefona). Kada bismo kupovali ove alate koje su učenici i nastavnici dobili na slobodnu uporabu to bi nas  koštalo 17 milijuna eura godišnje".