Završetak projekta "The Legends unite us"

Autor: Janja Banić, 5. 5. 2014.

U završnici dvogodišnjeg međunarodnog Comenius projekta „The Legends unite us“, u kojem su učenici i profesori Prve gimnazije sudjelovali u nizu aktivnosti, članovi Dramske družine Theatron (Dorotea Neuberg, Filip Ratković, Fani Solomun, Jura Ruža, Matija Benić, Petra Jambriško, Patricija Hip, Nikola Šalgaj, Petar Brlek i Leon Žganec-Brajša) boravili su u portugalskom gradu Barcelosu gdje je održan kazališni festival učenika sudionika projekta. Uz Hrvatsku (koju predstavlja naša škola), u projektu sudjeluju učenici i profesori iz Portugala, Njemačke, Španjolske, Nizozemske, Češke, Latvije i Litve. Na temelju učeničkih tekstova inspiriranih legendama njihovih zemalja (hrvatsku i našu školu je predstavljala međimurska „Legenda o grofu Ciganinu“, koju je napisala Nikolina Engler) napravljene su i dramatizacije, iz kojih su nastale kazališne predstave. Tako je Theatron, pod vodstvom Bojane Barlek, prof., na engleskom jeziku izveo „Legendu o grofu Ciganinu“ prvog dana festivala na sceni Gradskog kazališta Gil Vincente u Barcelosu. Iako na festivalu nije bilo rangiranja i pobjednika, pohvaljeni smo za svoj rad te su domaćini i gosti iz svih zemalja bili vrlo zadovoljni i impresionirani hrvatskom predstavom, za koju se nadamo da će je uskoro moći vidjeti i publika naše škole. Usto, kao završetak cijelog projekta tiskana je zbirka legendi iz svih zemalja sudionica, među kojima je i Legenda o grofu Ciganinu, čija će promocija biti organizirana u školi, a primjerci će se moći naći i u Knjižnici naše škole. Osim programa festivala, uz vodstvo naših domaćina posjetili smo Porto i Bragu, gradove na sjeveru Portugala te se družili sa sudionicima projekta iz ostalih zemalja. Koordinatorica projekta u Prvoj gimnaziji Varaždin je Martina Vidović, prof.

Leon Žganec-Brajša

Snimku predstave našeg Theatrona možete pogledati ovdje, a film s fotografijama ovdje. Oba filma objavljena su i u "Foto i video galeriji".