Projekt učenika, djelatnika i roditelja Prve gimnazije: "Jačanje socijalne osjetljivosti učenika i zajednice prema socijalno isključenim građanima"

Autor: Janja Banić, 29. 1. 2014.

Učenici 1., 2. i 3-ih razreda Prve gimnazije Varaždin svojim su se volonterskim sudjelovanjem uključili u relizaciju projekta "Jačanje socijalne osjetljivosti učenika i zajednice prema socijalno isključenim građanima" koji se provodi na inicijativu prof.dr.sc. Nine Žganca. Projekt se provodi kroz 4 modula u vremenskom periodu od 20.1.2014. godine do 31.5.2014. godine. Cilj ovog projekta je podići razinu informiranosti učenika Prve gimnazije ali i šire zajednice o položaju i potrebama socijalno isključenih skupina građana (osobe s invaliditetom, djeca u udomiteljstvu, beskućnici i siromašni te starije i nemoćne osobe) te što je više moguće smanjiti razinu njihove socijalne isključenosti. Kroz prva dva modula učenike će se dodatno informirati o položaju tih skupina građana dok će se u okviru terenskih posjeta različitim ustanovama i medijima predstaviti projekt, informirati se o mogućoj suradnji te izraditi inventar potreba i prijedloga. Kroz zadnja dva modula učenici će provoditi konkretne intervencije prema članovima socijalno isključenih skupina građana te će se prezentirati iskustva terenskog rada. Na samom kraju provođenja projekta organizirat će se javno okupljanje svih uključenih u projekt i to na glavnom gradskom trgu (Korzu) uz medijsku ali i podršku čelnih ljudi Varaždinske županije i Grada Varaždina s ciljem senzibiliziranja šire javnosti o potrebama i položaju tih skupina građana. Koordinatorica projekta u Prvoj gimnaziji je Tihana Hrkač, prof.psihologije, a u projekt su, uz autora prof.dr.sc. Nine Žganeca, također uključeni: Ruža Fosin, prof. psihologije i pedagogije, Željka Pačalat, prof. psihologije, Sanja Koprek, prof. hrvatskog jezika i sociologije, Vanja Kožić, prof. hrvatskog jezika, Ivan Telebar, prof. hrvatskog jezika, Janja Štimec, prof. filozofije te Hana Bulić, prof.filozofije.